kosgeb-uygulamalı-girişimcilik-eğitimi

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başladı – Tümsiad Osmaniye

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Osmaniye Şube Başkanı Murat Özkardeş, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik... 

Kadirli'nin ilk taþ kýrma ocaðý faaliyete baþladý

Kaletaş Taş Kırma ve Eleme Tesisi üretime başladı

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 30 kişiye istihdam sağlayan Kaletaş Kırma Taş Ocağı faaliyete başladı. KOSGEB... 

Yagem Bileşim Danışmanlık Tarafından Kosgeb Destekleri Hakkında Seminer

EnKobi Tümsiad Üyelerine Kosgeb Destekleriyle İlgili Bilgi Verdi…

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği Osmaniye şubesi tarafından üyelerini bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla,... 

kosgeb

Kosgeb Kobi Proje Destek Programı Meyvelerini Vermeye Başladı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB Osmaniye Hizmet Merkezi Müdürü... 

117.223 views

Girişimcilik Destek Programınından Nasıl Faydalanabilirim ?

Kategori : Kosgeb Destekleri - Etiketler :, , , , - Tarih : 30 Nisan 2012

2010 yılı yaz aylarında Kosgeb’in uygulamaya başladığı yeni dönem desteklerden kamuoyunca en çok ilgi gören destek programının “Girişimcilik Destek Programı” olduğunu rahatça söylebiliriz.

Destek programının ilk açıklandığı günlerde basında çıkan kısa bilgiler içeren haberler yüzünden bu destekle ilgili  Kosgeb yeni iş kuran herkese 27.000 TL hibe para ve dilediği gibi kullanacağı 70.000 TL faizsiz kredi dağıtıyor şeklinde bir algı oluşmuştu. Fakat destek programı uygulanmaya başlanıp belli bir süre geçmesinden sonra Kosgeb’in destek koşulları kamuoyunca doğru bir şekilde algılanmaya başlanmıştır. Kosgeb desteklerinin harcama endeksli olduğu, yani destek alan girişimcinin öncelikle ilgili giderlerin ödemesini yapması gerektiği, sonrasında belli oranda destek ödemesi yapıldığı unutulmamalıdır.

2012 yılı Ağustos ayına gelindiğinde destek uygulama esaslarında yapılan değişiklik ile geri ödemesiz destek üst limiti 30.000 TL’ye çıkarılmıştır. 30.000 TL’ye kadar olan bu desteğin dağılımı 3.000 TL kuruluş dönemi giderleri, 15.000 TL’ye kadar kuruluş dönemi makine ekipman büro ofis donanım ve yazılım giderleri, 12.000 TL’ye kadar da kira, elektrik, su, yakıt(üretim makinelerinin kullandığı yakıtlar ısınma, ulaşım v.s gibi amaçlar hariç), personel ve iletişim harcamalarını içeren işletme giderleri şeklindedir.

Kısaca girişimci desteğinden kimlerin ne şekilde yararlanabileceğini anlatmaya çalışacak olursak;

Yeni bir iş kuracak kişiler işkur, kosgeb, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler tarafından düzenlenen girşimci eğitimi programlarına katılarak, girşimci eğitimini başarılı bir şekilde tamamladıklarına dair sertifikalarını alarak bu destekten yararlanabilirler. Bu eğitim programlarının ne zaman ve hangi kuruluş tarafından düzenleneceğine dair bilgilere internet arama motorlarında (google, yahoo v.s.) araştırma yaparak veya Kosgeb hizmet merkez müdürlüklerinden ulaşmak mümkün olmaktadır.

Girişimci sertifikasını alan bir kişi Kosgeb’in girişimci desteğinden faydalanabilmek için bu aşamadan sonra ne yapmalıdır ?

Burada yapılacak ilk şey kurulacak işin faaliyet konusunun Kosgeb’in desteklediği sektörlerin içerisinde yer almasına dikkat edilmesidir. Bu konuda www.kosgeb.gov.tr internet sitesinden Kosgeb Hizmet Merkezlerinden bilgi einmek mümkün olmaktadır. Genel olarak desteklenmeyecek sektörleri sağlık, eğitim, mali müşavirlik hizmetleri, sigorta acentaları, emlak işletmeleri olarak sıralamak mümkündür.

Desteklenen sektörlerde yer alan bir iş fikrinin seçilmesi ile işin kurulması aşaması böylece başlamış olacaktır. Resmi müracatların yapılması ve ilgili izinlerin alınması sonrası kobi beyanı hazırlanarak işletmenin faaliyet göstereceği ilde yer alan kosgeb hizmet merkezi müdürlüğüne başvuru yapılır. Beyanname ekinde bilgi dökümanı, vergi lehvası, oda sicil gazetesi, imza beyannamesi ve mesleki faaliyet belgesi yer almalıdır. Kobi beyanının bağlı bulunulan Kosgeb Hizmet Merkez Müdürlü’ğü tarafından onaylanmasından sonra destek başvuru süreci başlayacaktır.

Bu süreçte Kosgeb Yeni Girişimci Desteği İş Planı www.kosgeb.gov.tr internet sitesi E Kobi kısmından kayıtlı kullanıcı girişi yapılarak online doldurulmalıdır. Bu şekilde hazırlanan iş planı ve başvuru formu çıktısı sistemden alınarak her bir sayfası başvuru sahibi tarafından kaşe ve imza yapılarak düzgün bir şekilde dosyalanmalıdır. Bu süreçte girişimciler iş planı dosyalarını kendileri hazırlayabileceği gibi danışmanlık firmalarından destekde alabilirler. Kosgeb iş planı hazırlanması aşamasında alınan danışmanlık hizmeti ile ilgili gideri desteklememektedir.

İş planı hazırlandıktan sonra ekinde girşimci sertifikası, girişimci desteği başvuru formu, mal ve hizmet alımlarına ilişkin proforma faturalar (fiyat teklifleri veya ilgili malın piyasa değerini gösterir internet çıktıları) veya ürünler satın alınmış ise ürün faturaları, imza beyannamesi, sicil gazetesi ve faaliyet belgesi olacak şekilde dosyalanarak işletmeden sorumlu kobi uzmanına teslim edilir.

İş planının hazırlanması aşamasında girişimcilerin danışmalık desteği almaları, kendilerine iş planının kısa sürede doğru bir şekilde hazırlanması konusunda olumlu sonuçlar doğuracağından, alınacak bu hizmet girişimcilerin Kosgeb desteğinden en faydalı şekilde yararlanmalarını sağlayacaktır.

İş planının Kosgeb’e teslim edilmesinden sonra ilgili Kosgeb uzmanı iş planını ön değerlendirmeye tabii tutar ve herhangi bir eksik bulunması durumunda başvuru sahibine eksiklerin tamamlanması için bildirimde bulunur. Böylece eksiklerin tamamlanarak iş planının değerlendirilebilmesi için uygun hale getirilmesini sağlar. Eğer herhangi bir eksik bulunmuyor ise ilgili iş planı Kosgeb değerlendirme kuruluna sevk edilir ve böylece değerlendirme süreci başlamış olur. Kurul iş planını değerlendirir ve desteklenecek iş planlarını belirleyerek destek tutarlarına karar verir. Kurul iş planı üzerinde eksik veya düzeltilmesi gereken bir husus tespit ederse revizyon kararı alır ve bu karar girişimciye bildirilerek bir sonraki kurul toplantısına kadar düzeltilmesini talep eder. Böyle bir durumda iş planı dosyası kurul tarafından belirtilen eksiklerin tamamlanması ile tekrar Kosgeb’e teslim edilir ve değerlendirme süreci yeniden başlar. Değerlşendirme sürecinin tamamlanması ve destek kararı çıkması ile son aşama olan destek süreci başlar.

Destek sürecinde yapılması gerekenler sırası ile şunlardır ;

• Kosgeb ile sözleşme imzalanması

• Desteklenen harcamalara ait fatura ve ödeme belgelerinin Kosgeb’e teslim edilmesi

• Kosgeb hizmet merkezi tarafından girişimcinin iş yerinin ziyaret edilmesi ve tespit
tutanağının doldurulması ( Bu aşamadan sonra Kosgeb destek konusu ödemeleri yapmaya başlar)

• Kurulun destekleme kararı aldığı işletme giderlerinin aylık olarak Kosgeb’e sunulması

Burada unutulmaması gereken en önemli hususlardan biri ise sıfır faizli desteğin sadece makine ve teçhizat alımları için fatura karşılığı ve Kosgeb’e banka teminat mektubu verilebilmesi halinde kullanılabileceğidir.

Mustafa Remzi SOLAK
Endüstri Mühendisi

Yorumlar (97)
 • 12 Temmuz 2011 tarihinde ömer afşin tarafından

  Desteklenen harcamalara ait fatura ve ödeme belgelerinin Kosgeb’e teslim edilmesiden sonra , kosgeb tarafından nezaman zıyaret edılır ve ödemeler bu zıyaretten nezaman sonra yapılır ?

 • 15 Temmuz 2011 tarihinde admin (Yazar) tarafından

  Ömer bey merhaba, işletmenin kosgeb uzmanları tarafından ziyaret edilmesi ilgili hizmet merkezinin iş yüküne göre değişebilmektedir. Kosgeb uzmanları genellikle mümkün olan en kısa sürede bu ziyaretleri gerçekleştirmektedir. Ziyaretin gerçekleşmesinin ardından ortalama 20 gün sonrasında ödeme yapılmaktadır.

 • 19 Temmuz 2011 tarihinde ayşe şahin tarafından

  kosgebin verdiği geri ödemeli sıfır faizsiz teminatlı kredi işyerimi açtıktan sonra akabinde çekebilirmiyim

 • 20 Temmuz 2011 tarihinde admin (Yazar) tarafından

  Ayşe hanım merhaba,
  Girişimci desteği kapsamında iş planınızın Kosgeb tarafından desteklenmesi uygun görülür ve banka teminat mektubunu kosgebe sunabilirseniz sıfır fazili geri ödemeli desteği kullanabilirsiniz.

  Detaylı bilgi için 0 328 813 10 50 numaralı telefondan dilediğiniz zaman bizi arayabilirsiniz.

 • 04 Ağustos 2011 tarihinde ÖZLEM KILNÇ tarafından

  merhaba, bu girişimcilik desteği için, açılacak işletmenin imalat olma sartı var mı?
  Cevap : Özlem hanım merhaba,
  Açılacak işletmenin destek alabilmesi için imalat sektröründe faaliyet göstermesi şartı aranmamaktadır. İmalat dışı faaliyetlerde desteklenen sektörlerde olması şartıyla hibelerden faydalanabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus imalatçı firmaların desteklemede önceliğe sahip olduğudur.

 • 05 Ağustos 2011 tarihinde Selda Çopur Özer tarafından

  Ben muğla köyceyizde yaşıyorum burada evdeneve nakliye firması açmak istiyorum girişimcilik kursunu bitirdim araçlar için kredi verilmediğini biliyorum ama araçlara alacağım belgeler için hibe krediden yararlanabilirmiyim lütfen bilgi verirmisiniz.

  Cevap : Selda hanım merhaba,
  araçlara alacağınız belgeleri için ödenecek ücretler vergi ve harç olarak değerlendirileceği için malesef desteklenemez. Hibe olarak , kuruluş ve danışmanlık giderleri, makine teçhizat donanım ofis malzemeleri, işletme giderleri (personel,elektrik,su,telefon,internet ve makinaların kullandığı yakıtlar) desteklenmektedir.

 • 06 Eylül 2011 tarihinde Sinan TATLI tarafından

  Merhaba ben imalat sektöründe faliyet gösteren bir işletme kurmayı düşünüyorum fakat mali açıdan bunu karşılamam zor,kulanılacak olan kredinin teminatınıda gösteremez isem, hiçbir şekilde faydalanamaz mıyım kosgeb programlarının birinden?

 • 10 Eylül 2011 tarihinde admin (Yazar) tarafından

  Sinan bey merhaba, yeni iş kurma aşamasında kosgebin verdiği desteğin bir kısmı geri ödemesiz (en fazla 27.000 TL) bir kısmı ise geri ödemeli ( en fazla “0″ faizli 70.000 TL)’dir. Banka teminat olmaksızın geri ödemeli destekten yararlanmanız malesef mümkün değildir ancak geri ödemesiz destekten banka teminat mektubu olmaksızın yararlanabilirsiniz.

 • 11 Ekim 2011 tarihinde Erkan tarafından

  Remzi Bey Merhaba,ben mevcut kurulu olan bir işyerini devir almak istiyorum hizmet sektöründe.Makina ve ofis malzemeleri ile ilgili bana kesilecek fatura karsılığında bu destekten yararlanabilirmiyim
  Cevap : Erkan bey merhaba, makina ve ofis malzemleri 3 yaşından daha eski değilse ve bunu garanti belgesi,sevk irsaliyesi,tedarikçi yazısı v.s gibi şeylerle belgelendirebilirseniz desteklerden yararbilirsiniz.

 • 18 Ekim 2011 tarihinde burak atak tarafından

  Sayın Remzi bey iyi günler,iyi çalışmalar
  Benim sorum kredi destekleri üzerine olacaktır.Bir iş yeri açtığımız zaman devam ettiğimiz sektör üzerinden hibeli ve hibesiz krediden başka kredi alma hakkımız varmıdır?Eğerki var ise bu krediler tekrar hibeli olabilirmi?Olursa sektöre göre hibenin miktarı değişirmi?Saygılar

  Cevap : Burak bey merhaba,
  Kosgeb desteklerinde sizin dediğiniz gibi hibeli hibesiz kredi , kosgebin deyimiyle geri ödemeli , geri ödemesiz destekler farklı programlar ile kullandırılmaktadır. İşletmenin uygun şartları sağlaması halinde her bir programdan farklı farklı o programının uygulama esaslarına göre belirlenen oranlarda bu desteklerden faydalanabilirsiniz. Örneğin kredi fazi desteğinden yararlandınız ve daha sonra kobi proje desteği almanız uygun bulundu. Her iki programdan da belirlenen oranlarda yararlanabilirsiniz. Ayrıca bu tutarlar sektöre göre değil işletmenizin olduğu yöreye göre %50 veya %60 olarak belirlenmektedir. Mali müşavirlik, emlak komisyonculuğu,içki satışı,sigorta, sağlık ve eğitim sektörleri ise hiç bir şekilde desteklenmemektedir.

 • 03 Kasım 2011 tarihinde mahmut gedik tarafından

  merhabalar ben şuan görevli olarak çalışmaktayım ve çiğ köfte dükkanı işletmeyi düşünüyorum bu destekten faydalanmam mümkünmü.şuanda çalışmaktayım.
  Cevap : Uygulamalı girişimci eğitimine kabul edilir ve sertifikayı almaya hak kazanırsanız desteklerden faydalanabilirsiniz

 • 03 Kasım 2011 tarihinde bedri peker tarafından

  REMZİ BEY MERHABA…BEN KOSGEB’İN UYGULAMLI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM PROGRAMINA KATILARAK SERTİFAKAMI ALDIM VE İŞ YERİMİ AÇMAK İSTİYORUM AMA KOSGEB DESTEK HATTI İLE KOSGEB YETKİLİLERİ ARASINDA KALDIM.AÇMAK İSTEDİĞİM İŞ YERİ SPOR SALONU VÜCUT GELİŞTİRME VE ZAYIFLAMA BU SEKTÖR ÜZERİNE KREDİ ALABİLİYORMUYUM KOSGEBİN DESTEKLERİNDEN YARARLANABİLİYORMUYUM EĞER BİLGİNİZ VARSA BENİ AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER…

  Cevap :
  Bedri bey merhaba,
  Malesef spor salonları destek kapsamına değildir. Bu iş fikri için kosgeb desteklerinden faydalanamazsınız. Hatta size şöyle yaşanmış bir örneği aktarmak isterim . Spor salonunda yeni işe başlayan üniversite mezunu bir antrenör için genel destek programı kapsamında nitelikli personel desteği için yapılan başvuru spor salonları destek kapsamına girmediği gerekçesi ile Kosgeb Osmaniye Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından reddedilmişti.

 • 07 Kasım 2011 tarihinde bedri peker tarafından

  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BİLGİLERİNİZ İÇİN

 • 10 Kasım 2011 tarihinde Erkan Akuğur tarafından

  İyi günler Remzi Bey,
  herşeyden önce benim gibi bir çok girişimciye içinden çıkamadığımız konular hakkında yardımcı olduğunuzdan dolayı size çok teşekkür ediyorum.
  Ben 20 senden beri var olan fakat son 2 seneden beri aktif olmayan kapatılmamış tasfiye edilmemiş bir seyahat acentesini devralmak istiyorum ve çok yakında girişimcilik eğitimine başlayacağım.Bildiğim kadarı ile Turizm.Hizmet sektörü Kosgeb destek kapsamında. Böyle bir devir Kosgeb tarafından kabul ediliyormu? ve Şirketin sahip olduğu Türsab Acente Belgesine ( takribi 30 bin TL değerinde ) KOSGEB tarfından ayrıca bir destek veriliyormu ? Bu konuda beni aydınlatmanızı rica ediyorum ve tekrar dan tüm yardımlarınız için size teşekkür ediyorum.
  CEVAP : Erkan bey merhaba,
  Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayarak sertifikanızı aldıktan sonra bahsettiğiniz işletmeyi devir alarak desteklerden faydalanabilirsiniz, fakat Türsab belgesi için destek alamazsınız. Burada dikkat etmeniz gereken konu devir işlemlerinin sertifika tarihinden sonra olması gerektiğidir. İzlemeniz gereken yol sırasıyla önce eğitimi tamalayarak sertifikayı almak, sonra bahsettiğiniz işletmeyi devir almak (devir alacağınız işletme limited şirket ise sizin hisse oranınız en az %30 olmalı ve imza yetkisine sahip olmalısınız) daha sonra iş planını hazırlayarak ilgili Kosgeb Hizmet Merkezine sunmak olmalıdır.

 • 11 Kasım 2011 tarihinde zeki tanık tarafından

  ikamet ettiğim ilçemde 5-6 koltuklu bir berber dükanı açmak istiyorum. sertifika aldıktan sonra kosgebin desteğinden faydalana bilirmiyim.şartları nelerdir bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim.
  CEVAP:
  Zeki bey merhaba,
  Kuaför salonlarıda destek kapsamındadır. Sertifikayı aldıktan sonra iş planınız kabul edilirse desteklerden faydalanabilirsiniz. Sırasıyla izlemeniz gereken yol , girişimcilik eğitimini tamamlayarak sertifikayı almak, iş yerini resmi açılışını yapmak, iş planını kosgebe sunmak, iş planının kabulünden sonra satın alma işlemlerini gerçekleştirmek ve ilgili fatura ve ödeme belgelerini bulunduğunuz ildeki kosgeb hizmet merkezi müdürlüğüne sunmak olacaktır. Kuruluş dönemi giderleri (yazar kasa,noter,iş yeri açma ruhsatı,oda kayıt ücretleri,danışmanlık ücreti v.s.) için en fazla 5.000 TL, büro mobilya ve ekipman için 10.000 Tl, aylık işletme giderleri (personel maaşı,elektrik,su,tel,fax,internet) her ay için en fazla 1000 tl olmak üzere toplam da 12.000 TL hibe alabilirsiniz.

  Başarılar dileğimle…
  Mustafa Remzi SOLAK
  0 328 813 10 50

 • 15 Kasım 2011 tarihinde aysun yıldırım tarafından

  Sayın ilgili eşim mermer-granit sektöründe çalışmakta kendi işini kurmak istiyor çalıştığı halde kosgeb hibe krediden faydalanabilirmi? Faydalanmak için eğitimlere girmek şart mı? Ayrıca mermer sektörü kredi verilen sektörler arasında mı? bir sorum daha olucak babam emekli ve hibe kredide yaralanarak mermer-granit üzerine bir iş yeri açmak istiyor emekli olduğu için yararlanmama gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

  Cevap : Aysun hanım merhaba,
  Bu destek programı ilk başladığında kosgeb ve işkur düzenledikleri girişimcilik eğitimlerinde başvuru sahiplerinin işsiz olması ve işkura kayıtlı olması şartını aramaktaydı. Ancak daha sonraları meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarıda hizmet alma yolu ile bu eğitimleri vermeye başladığında işsiz olma şartı aranmaksızın mevcut durumda çalışanlarında bu eğitim programlarına kabul edildiğine şahit oldum. Bu destek programından faydalanmak için ilk şart eğitimi tamamlayarak sertifikayı almaktır. mermer sektörü destek kapsamındadır. Babanızın emekli olması desteklerden faydalanmasına engeld değildir. Eğitimi tamamlayarak sertifikayı alması halinde desteklerden yararlanmak için başvuruda bulanabilir. Fakat eğitimi veren kuruluş emekli birini girişimci olarak değerlendirmeyerek mülakat aşamasında eleyerek eğitime kabul etmeyebilir.

  Başarı dileklerimle…

  M.Remzi SOLAK

 • 17 Kasım 2011 tarihinde aysun yıldırım tarafından

  Remzi Bey öncelikle İlginize teşekkür ederim.Bu konu ile ilgili o kadar çok yazı okudum ki kafam çok karıştı benim ricam,bu eğitimlere nasıl başvurabiliriz yapmamız gerekenler nelerdir.Bu konu hakkında bilgi verip bizi yönlendirebilirseniz çok memnun olurum.Ayrıca bu eğitimler ücrete tabi midir?
  Cevap:
  Aysun hanım merhaba,
  Bu eğitimleri genellikle işkur,kalkınma ajansları meslek oda ve kuruluşları düzenlemektedir. Eğitim programlarının tarihi hakkında bu kurumlardan bilgi alamanız en doğru yöntem olacaktır. Eğitimi düzenleyen kuruluşa başvurada bulunulmasından sonra genellikle başvuru sahipleri yapılan bir mülakat ile elemine edilirler. Mülakat sonucu eğitime kabul edilenler %80 devam sağlayarak eğitimi tamamlar ve sertifikasını alır. Eğitimi düzenleyen kuruluşların kursiyerleri belirlerken programın özü gereği mevcut durumda işsiz, kuracağı iş konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip girişimci ruhlu ve girişimcinin sermaye durumunu göz önünde bulunarak seçim yapmaları gerekir fakjat nihayetinde bu seçim eğitimi düzenleyen kuruluşun insiyatifindedir. Başvurusu kabul edilen adayların listesi ve programa devam çizelgeleri ilgili kosgeb hizmet merkez müdürlüğüncede incelenmektedir. Eğitimler için kursiyerlerden ücret alınması yasal değildir ve alınmaması gerektiği kosgebin yayınladığı girişimcilik desteği uygulama esaslarında açıkca belirtilmektedir.

 • 18 Kasım 2011 tarihinde aras uğur tarafından

  Remzi Bey Merhaba, tecrubenizden faydalanmak isteyerek, Eğitimde başarı oranı ve iş fikri genelde kabul ediliyormu?
  Cevap :
  Aras bey merhaba, eğitime kabul edilerek %80 oranında kursa devam sağlarsanız eğitim programını başarılı bir şekilde tamamlarsınız. Bu konuda bu zamana kadar devam sağlamak kaydıyla her hangi bir başarısızlıkla karşılaşmadım. Ayrıca bu aşamadan sonra iş fikrinizin kabul edilmeside büyük olasılıktır. Burada dikkat etmeniz gereken şey iş fikrinizin kosgebin desteklediği sektörlerde yer almasıdır.

 • 27 Kasım 2011 tarihinde bedri peker tarafından

  Remzi bey iyi çalışmalar…
  Ben yıllardır çalıştığım çocuk giyim sektörü üzerine bir alışveriş merkezinde bir mağaza açmak istiyorum.Gerekli olan firmalarla görüştüm ve bir firma ile anlaştım.Öğrenmek istediğim kosgeb giyim sektörünü destekliyormu? Ben franchise ücretini mal alım karşılığında anlaşırsam kosgeb destek verir mi veya hangi şartlarda geri ödemeli ve ödemesiz destekten faydalanabilirim? Kosgeb’in kursuna katılarak sertifikamı aldım.Bana yardımcı olursaniz sevinirim.TEŞEKKÜRLER…

  Cevap : Bedri bey merhaba,
  Kosgeb hazır giyim eşyalarının perakende ticaretine destek vermektedir. Fakat sizin bahsettiğiniz şekilde franchise anlaşması bedelini veya bu bedel karşılığı mal alımınızı desteklemez. Kuracağınız iş yeri için kuruluş giderleri, raf, manken, bilgisayar,klima, büro mobilayası gibi ekipman ve donanımlar ile aylık personel , telefon,elektrik,su,telefon internet gibi işletme giderleriniz için destek alabilirsiniz.
  Başarı dileklerimle…
  M.Remzi SOLAK

 • 28 Kasım 2011 tarihinde aslan altan tarafından

  Remzi Bey iyi günler ben bulunduğum ilçede bir oyun salonu açmak istiyorum. Yani jetonla çalışan oyun aletleri gibi.bu konuda kosgeb in verdiği girişimci desteğinden yararlanabilirmiyim?
  Cevap:
  Aslan bey merhaba,
  benim kanaatim desteklenmeyeceği yönünde fakat yinede en yakın kosgeb hizmet merkezi müdürlüğünden veya 444 1 567 nolu çağrı merkezinden konu hakkında kesin bir bilgi almanızı tavsiye ederim.

 • 10 Aralık 2011 tarihinde Ahmet Topak tarafından

  Merhaba Remzi bey. Yukarıdaki soruları ve sizin cevapşarınızı okudum. Bir soruya verdiğiniz cevapta sağlık sektörüne destek verilmediğini yazmışsınız. Ben protez diş imalatı yapan bir atölye kurmak istiyorum. Acaba bu alan sağlık sektörümü yoksa imalat sektörü olarak mı değerlendiriliyor ? Kosgep girişimci desteğinden faydalanabilirmiyim ?
  CEVAP:
  Ahmet bey merhaba,
  Belirttiğiniz sektörün nace kodu 32.50 dir ve “Tıbbi ve dişçilik ile ilgili araç ve gereçlerin imalatı” olarak sınıflandırılmış olup kosgeb tarafından desteklenmektedir.

 • 13 Aralık 2011 tarihinde Kamuran ŞİMŞEK tarafından

  İyi günler Remzi Bey, Ben PVC Lambiri imalatı yapmak istiyorum. Bu hususta girişimcilik kursuna hangi tarihler arasında başvurmam gerekiyor. Bir de girişimcilik sertifikasını İstanbulda alıp, işyerini farklı bir ilde açma şansım varmı?
  Cevap :
  Merhabalar,
  Girişimcilik kurslarının önceden belirlenmiş bir tarihi yada dönemi bulunmamaktadır. Ugulamalı girişimcilik kursunu düzenleyen kurum veya kuruluşlar eğitimin başlangıç tarihini en geç 1 ay öncesinden ilgili kosgeb hizmet merkezi müdürlüğüne bildirmek zorundadır. Sizde bulunduğunuz ilde kosgeb hizmet merkezi müdürlüğünden eğitim programalarının başlangıç zamanı ve düzenleyen kurumlarla ilgili bilgi alabilirsiniz.

 • 22 Aralık 2011 tarihinde neziha tarafından

  Mrb..remzi bey esinden ayrilmis cocuklu ve isi olmayan bayanim..giyim magazasi veya tekstil imalat ..isyeri acmak istiyorum ..bana yol gosterirmisiniz neler yapmaliyim .

 • 26 Aralık 2011 tarihinde yaşar kura tarafından

  iyi günler ben kovalı sobaların kovalarına konulan sac ızgara imalatını yapmak istiyorum. girişimcilik sertifikasını aldım. elimde çok bir sermaye yok.ama alacağım pres makinasının fiyatı 100.000 civarındadır ve bende o kadar sermaye yok. proje hazırlamam gerektiğini biliyorum. yani asıl sormak istediğim sadece projemin kabul görmesi durumunda bu parayı alıp makinayı alıp işe başlaya bilir miyim. yoksa ben bu makinayı alıp imalata başladıktan sonra destek amaçlı mı veriliyor? . simdiden teşekkür ederim.

 • 26 Aralık 2011 tarihinde zahire orlu tarafından

  Merhabalar,yurtdisindan Turkiye’ye yeni gelis yapan bir markanin cafesini acmak istiyoruz.cafe alkol vb. icerikli degildir. izmirde ikamet ediyorum hangi merciyle irtibata gecmeliyim. yardimci olursaniz sevinirim.

 • 28 Aralık 2011 tarihinde öznur tarafından

  sayın yetkili kosgeb girişimcilik sertifikamı aldım.buharlı oto yıkama kuaförü açmak istiyorum.projemi kosgebe nasıl sunmalıyım.alacağım demir başlar belli proforma faturalarlamı başvuru yapmalıyım yoksa herşeyi kendi bütçemle alıp daha sonra kosgeb hibesinemi başvurmalıyım

 • 31 Aralık 2011 tarihinde NURTEN tarafından

  Merhaba.ben yeni girişimci desteğinden yararlanarak iş kurmak istiyorum, Fakat bunun içn girişimcilk eğitimi almam gerekiyor  SSK dan emklii olduğm çin bu kurslarda faydalanamayacağm söylendi.Benim sorum halkeğitim merkezlerindeki girişim kurslarından belgemi alırsam  bu desteklerden yararlanabiliyormuyum. çok uzun zamandır çözm arıyorum bu konuda beni bilgiendirirmisinz.eğer olumlu ise kayıtlar dolmadan kursa yazılacağm.cevabınızı bekliyorm. Satgılarımla

 • 02 Ocak 2012 tarihinde admin (Yazar) tarafından

  Neziha hanım merhaba,
  İş fikri olarak benimsediğiniz giyim mağazası veya tesktil imalatı kosgebin desteklediği sektörlerde yer almaktadır.
  Kosgeb grişimci desteğinden yararlanarak belirtiğiniz iş fikirlerini hayata geçirmeniz için yapmanız gerekelenler sırasıyla ;
  1-Uygulamalı girşimcilik eğitimine katılarak sertifika almak,
  2-İş yeriniziresmi olarak kurmak(vergi, esnaf veya ticaret odası , sgk-bağkur kayıtları)
  3-İş planınızı hazırlamak ve değerlendirilmesi için kosgebe sunmak
  4-Kosgebin destek kararı sonrasında ilgili makine teçhizat ve donanımları satın almak

 • 02 Ocak 2012 tarihinde admin (Yazar) tarafından

  Yaşar bey merhaba,
  Sizinde bildiğiniz üzere öncelikle iş planınızı hazılayarak kosgeb sunmanız ve kosgebin iş fikrinizi desteklemesi gerekmekte. Ayrıca bahsettiğiniz gibi makine 100.000 TL ise geri ödemeli destek kullanmanız gerekmekte. Faizsiz geri ödemeli destek kullanabilmeniz için mutlaka kullanacağınız destek miktarı kadar kosgebe banka teminat mektubu vermeniz gerekmektedir. Diyelimki makine 100.000 TL+KDV= 118.000 TL bu durumda bu makinenin kdv hariç tutarı olan 100.000 TL’nin 70. 000 TL si için destek alabileceksiniz(3. veya 4. bölgede olduğunuzu varsayarak-1.ve2. bölge için destek oranı %60 ‘dır) ve bu destekten yararlanabilmeniz için kosgebe 70.000 TL banka teminat mektubu sunmanız gerekmekte.Bu aşamayı geçtikten sonra izleyebileceğiniz iki yol var. Birincisi makineyi satın alarak kdv dahil tutarın tamamını yani 118.000 TL yi makineyi satın aldığınız firmaya sizin herhangi bir banka ödeme(havale,eft,çek senet v.s.) aracı ile ödemeyi yapmanız ve sonrasında destek tutarının sizin banka hesabınıza yatırılmasını isteminiz veya makinenin kdv siz tutarı 100.000 tl nin %30 u olan 30.000 TL ile faturanın kdv tutarı olan 18.000 tl ile birlikte 48.000 tl yi makineyi satan aldığınız firmaya sizin ödemeniz , ilgili banka dekontu ve faturayı kosgebe ibraz ederek destek tutarı olan 70.000 TL ‘nin kosgeb tarafından makineyi satın aldığınız firmaya ödenmesini talep etmektir.

 • 02 Ocak 2012 tarihinde admin (Yazar) tarafından

  Sayın Orlu merhaba,
  Öncelikle girimşimcilik desteklerinden faydalanabilmek için uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlamanız gerekmekte. Bu eğitimler hakkında bilgi sahibi olmak için öncelikle kosgeb sonrasında işkur , ticaret ve esnaf odaları veya diğer meslke kuruluşları ile irtibata geçebilirsiniz.

 • 02 Ocak 2012 tarihinde admin (Yazar) tarafından

  Öznur hanım merhaba,
  İş planınız ve proforma faturalar ile kosgebe başvurmanız gerekmekte. Kosgeb iş planınızı inceleyerek destek kararı aldıktan sonra kendi imkanlarınızla proforma fatura ve iş planınızda yer alan makineleri satın alarak , sonrasında ilgili ödeme belgeleri(fatura ve banka dekontları) ile destek ödemesi yapılmasını talep etmelisiniz.

 • 02 Ocak 2012 tarihinde admin (Yazar) tarafından

  Halk eğitim merkezlerinin verdiği eğitimlere katılarak bu destekten yararlanamazsınız. SSK emeklisi olmanız sadece işkurun verdiği girişimci eğitimlerine katılmanızı engeller. Diğer meslek kuruluşları (örneğin çeşitli iş adamları dernekleri) eğitime katılmak için böyle bir şart aramamaktadır.

 • 03 Ocak 2012 tarihinde ELİF ZENGİN BOZTAŞ tarafından

  Merhaba,
  Ben yeni girişimci destek proğramına katılmak için kosgepe gittim,fakat henüz kursları açılmamış.
  Fakat cafe restorant açma isteiğimi belirttim.Toplam harcamlarımın % 80 kadar kısımının ödenebileceği söylenildi.Kurslarının açılış zamanı belli değilmiş.Ben şimdiden dükkan masa sandalye vs bakmaya başladım.Kuruluş işlemlerini kusra başlamadan önce yapmış olsam malzemelride alsam sonrada kursa katılıp sertifika alıp projemi onlara sunnsam.Kabul gördüğü takdirde onlara sunacağım faturalar ve kuruluş işlemleri belgelerinin tarihlerinin  kurs öncesi tarihe ait olmasından dolayı sıkıntı yaşanabilirmi.
  Cevap : Elif hanım merhaba,
  Yukarıda anlattığınız yolu izlediğiniz takdirde kursu bitirseniz bile kosgeb destek başvurunuzu kabul etmez. İş yerinizin resmi olarak mutlaka sertifikayı aldığınız tarihten sonra açılmış olması ve kuruluş dönemi giderlerinizin ( vergi dairesi , oda kayıt,yazar kasa, iş planı hazırlama danışmanlığı gibi…) mutlaka sertifika tarihi ile Kosgeb‘e iş planınızı sunmadan önceki tarih aralığında olması , sabit yatırım giderlerinizin ( makine , teçhizat, donanım ve büro malzemeleri) ise mutlaka kosgeb kurulunun destek tarihinden sonra belgelendirilmiş olması gerekmektedir.

 • 05 Ocak 2012 tarihinde aişe tarafından

  merhaba ben 2009 tarihi itibariyle büfe tarzı vede gözleme usulü bir yer açtım işletmeye çalışıyorum kosgeb destekleme kıredisine başvurdum yanlız netiçe de şuan bir haber yok başka sektörde yani bu işyerini kapatıp doğu anadoluda bir besiçilik büyük baş hayvan cılık yapmak istiyom bundan yani hibe kıredisinden yaralana bilirmiyim adınlatırsanız memnun olur teşkürler.
  Cevap :
  Aişe hanım merhaba, kosgeb hayvan besiciliğini desteklemez, besi hayvanlarından elde edilen süt ürünleri ve etin işlenmesi ve paketlenmesi faaliyetlerini destekler. Bo konu ile ilgili tarım bakanlığı desteklerinden yararlanmanız daha etkili olacaktır.

  Saygılarımla…

  M.Remzi SOLAK(Endüstri Mühendisi)

 • 05 Ocak 2012 tarihinde ben işkurun başka kursuna gidiyorum tarafından

  mrb ben işkurun düzenlemiş olduğu marka mağzacılık kursuna deam etmekteyim evliyim staş gorüyorum filo ve polaris mağazalarında işin genelde çok gençelere yönelik olduğunu düşündüm 2 yaşalrda hepçalışanllr benim mesleğim kuaforlük girişimcilik kurslarına katılabilirmiyim beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler..

  Cevap : Pınar Hanım merhaba,
  İş_kur’un kursuna gitmeniz girişimcilik kursuna gitmenize engel teşkil etmez. Kuaförlük faaliyetleride desteklenen sektörler arasındadır. Girişimcilik eğitimini tamamlayarak iş yerinizi Kosgeb Girişimci Desteği’nden faydalanarak açabilirsiniz.

  Başarı dileklerimle …

  M.Remzi SOLAK (Endüstri Mühendisi)

 • 06 Ocak 2012 tarihinde Ercan Özkalaycı tarafından

  Merhaba Remzi bey….Zeki beye cevaben ”Sırasıyla izlemeniz gereken yol , girişimcilik eğitimini tamamlayarak sertifikayı almak, iş yerini resmi açılışını yapmak, iş planını kosgebe sunmak, iş planının kabulünden sonra satın alma işlemlerini gerçekleştirmek ve ilgili fatura ve ödeme belgelerini bulunduğunuz ildeki kosgeb hizmet merkezi müdürlüğüne sunmak olacaktır. ”demişsiniz..yani önce şirketi kendi olanaklarımızla kurup 5 bin tl akabinde yine kendi olanaklarımızla ofis araç ve ekipmanları sağlayarak 1o bin tl destek alabileceğimiz anlamınamı geliyor?…burada bir tezat yokmu parası olmayan ilk etapta şirketi nasıl kuracak ekipmanları nasıl alacak?Ek olarak Remzi bey şirket sahibi değilim Sinopta et ve süt ürünleri üzerine bir tesis kurmak istiyorum bunu içinde kosgeb in vadettiği hibe miktarının çok üzerinde bir paraya ihtiyacım var… böyle bir destegin desteğin olabilirliği varmı varsa izlemem gereken yol nedir…teşekkürler

  CEVAP :
  Ercan bey merhaba,
  Yeni girişimci desteğinde süreç aynen belirttiğim gibidir. Bu destek yararlanıcı için nakit sermaye desteği niteliğinde değildir. Girişimci öz sermayesi ile başlangıç ve sabit yatırım harcamalarını yapar sonrasında bu harcamalar karşılığı belirli oranlarda destek ödemesi alır ve aldığı bu destek ödemesini işletme sermayesi olarak kullanır. Burada amaç girşimicinin sabit yatırım için harcadığı paraların bir kısmının işletme sermayesi olarak kullanılmak üzere geri dönmesini sağlamakla beraber işletmenin kara geçiş noktasını daha geriye çekilmesidir.
  Ayrıca et ve süt ürünlerinin işlenmesi konusunda en etkin destek tarım bakanlığı tarafından verilmektedir. Tarım bakanlığı her yıl belirli bir dönemde hibe çağrısı yapar destek miktarı 300.000 TL ye kadar çıkabilmektedir, bu konu ile ilgili geniş bilgiye sahip değilim, tarım il ve ilçe müdürlüklerinden konuyla alakalı bilgi edinmenizi tavsiye ederim.

 • 12 Ocak 2012 tarihinde uğur kara tarafından

  slm remzi bey ben beyaz eşya kılima servisi acmak istiyorum tamir atölyesi olarak ve biraz bankalarda sıkıntım var banka teminat mektumu alamazsam bu sıkıntı kıredilerden faydalanmama engel teşkil edermi birde yapacagım işe araç hariç fazla bi masraf gitmiyor 2 3 tl yeter asıl olan araç bunun için kıredi desteklenirmi?
  Cevap : Uğur bey merhaba,
  Araç alımı desteklenmemektedir. Kredi sıkıntınızın olması geri ödemesiz desteklerden yararlanmanıza engel teşkil etmez sadece geri ödemeli destekler banka teminat mektubu ile yapıldığından bu konuda sorun yaşarsınız.

 • 19 Ocak 2012 tarihinde Hacire tarafından

  Merhaba, halen kosgeb girişimcilik kursuna devam etmekteyim. Yalnız daha önce limited şirketim vardı. Şuan tasfiye aşamasında. Tasviyeye gidildi. Şirketin tamamen kapanması için biryıl beklemem gerekiyormuş. Bu arada vergi borcumda vardı. Mart ayında borcum bitecek. Vergi borcumu bitirdikten sonra yeni işimi kurmayı düşünüyorum. Bu durumda kosgeb desteklerinden yararlanma konusunda problem yaşarmıyım.Teşekkürler.
  Cevap : Hacire hanım merhaba,
  Bu süreçte kosgeb desteklerinden yararlanma konusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Sonuç olarak bir önceki işletmeniz limited şirkettir ve ayrı bir tüzel kişiliktir sizi sadece devlete olan borçlarınız ile bağlar. Şahıs olarak vergi borcunuzun bulunmamasından dolayı herhangi bir sorun yaşamazsınız. Eğer bir önceki iş yeriniz şahıs firması olsa idi aynı durumda bu sorun teşkil ederdi destek alsanız bile destek ödemeleri tarafınıza yapılmaz borcunuza mahsup edilirdi. Sertifikanızı aldıktan sonra yeni bir şahıs işletmesi veya limited şirket kurarak bu destekten yararlanabilirsiniz.

 • 22 Ocak 2012 tarihinde MUSTAFA YILMAZ tarafından

  merhaba ben yeni işyeri açtım simit evi kosgeb ten nasıl yaralana bilirmiyim beni aydınlatırmısınız lütfen zor durumdayım saygılarımlan 541 670 77 39 tel
  Cevap : Mustafa bey merhaba,
  Kosgeb direk olarak finansman desteği vermemektedir. İş yerinizi açmadan önce uygulamalı girişimcilik eğitimine katılarak sertifika alarak sonrasında iş yerinizi açmış olmanız durumunda girişimcilik desteği kapsamında 27.000 TL’ye kadar geri ödemesiz destek kullanma imkanı olmaktadır. Siz mevcut durumda iş yerinizi açtığınız için bu destekten faydalanamazsınız.

 • 25 Ocak 2012 tarihinde derya tarafından

  merhaba. ben kayseri de kesme çiçek üretimi yapmak için bir sera kurmaktayım. bunun için hibe desteği alabilirmiyim. ve almak için neler yapmam gerektiği konusunda beni bilgilendirirseniz memnun olurum.
  Cevap : Deya hanım merhaba,
  Kosgeb sera kurulumu ve çiçek üretimine destek vermez ancak sizin kendi imkanlarınızla kurduğunuz sera ve ürettiğiniz kesme çiçeğin satış ve pazarlaması gibi konularda destek verir.

 • 28 Ocak 2012 tarihinde arzu öztürk tarafından

  takı dükkanı açmak istiyorum kosgebin desteklediği sektörmü?sertifikayı aldıktan sonra kullanma süresi ne kadar?iş yeri açarken ilk önce harcamayı biz yapıp ödemeyi kosgeb sonra mı ödeme yapacak ?

  Cevap :

  Arzu hanım merhaba,
  Takı tasarım ve imalatı desteklenen sektörler arasında yer almaktadır. sertifikayı aldıktan sonra destek programı devam ettiği sürece yararlanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus sertifikayı aldıktan sonra iş yerinizi açmanızın üzerinden 2 yıl süreniz olduğudur. destek ödemeleri ise belirttiğiniz gibi sizin ödemeleri yapmanız ve ilgili belgeleri kosgebe sunmanız sonrasında gerçekleşmektedir.

 • 29 Ocak 2012 tarihinde adem tarafından

  merhaba e-ticaret sitesi açmak istiyorum uygulamalı girimcilik eğitimine katıldım acaba destek kapsamında mı? 

  Cevap :
  Adem bey merhaba ,
  Belirtiğiniz iş fikri destek kapsamındadır. Bilgisayar ve diğer donanımlar için destek alabilirsiniz fakat kullanacağınız yazılımların lisansları için destek alamazsınız. Konu hakkında danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmak için 533 733 16 20 numaralı telefondan Ali Yücel Bey’e ulaşabilirsiniz.

 • 30 Ocak 2012 tarihinde elfida tarafından

  merhaba 5 yılın üzerinde faaliyet gösteren yerel radyoda çalışıyorum.bölegesel çevirerek faaliyetine devam etmek istiyorum.bölgesel olsun veya olmasın çalıştıgım radyoyu devralabilirmiyim.bu konuda ne yapabilirim.teşekkür ederim.
  Cevap :
  Merhabalar,
  Devir alma işlemleri konusunda bir takım sıkıntılar çaıkabilir destek alma ile ilgili. Destek talebinde bulunduğunuz donanım ve teçhizatların 3 yaşından daha büyük olmaması gerekmektedir. Bu durumu tam açıklamadığınız buradan daha fazla bilgi vermem mümkün değil.

 • 01 Şubat 2012 tarihinde nur akyay tarafından

  remzi bey bizleri bu konuda bilgilendirdiğiniz için çok tşk ler ediyorum öncelikle ben kuaförüm daha önceden işyerim vardı ama kapattım şimdi tekrar düşünüyorum ancak şartlarım müsait değil.kosgep le ilgili bilgi edinmek için yazılanları okudum fakat şurayı anlayamadım kosgep ten gerekli sertfikayı aldıktan sonra işyerimizi kiralayıp mali açılışını yapıp ayrıca meslek odasına kaydolup bunları temin ettikten sonramı kredi talebinde bulunucağız bu aşamadan sonra kabul edilmeme ihtimali varmı ?

  Cevap :
  Nur hanım merhaba,
  Yukarıda belirttiğiniz gibi tüm bu aşamaları tamamlayarak kosgebe destek başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken sertifika programından sonra iş yerini resmen açmanız fakat destek talebinde bulunacağız makine teçhizat ve donanımı kosgeb desteğinden sonra faturalandırmanız gerektiğidir.

 • 09 Şubat 2012 tarihinde nuri tarafından

  merhaba iyi günler ben kosgeb girişimçilik kursuna katıldım belgemide aldım fakat başvuru formunu tam olarak dolduramıyorum bunun için ne yapmalıyım

  Nuri bey merhaba,
  İş planınızın hazırlanması için uzman arkadaşlarımızdan danışmanlık desteği alabilirsiniz. Konu ile ilgili görüşmek için Ali Yücel beyle 533 733 16 20 nolu telefondan görüşebilirsiniz..

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 22 Şubat 2012 tarihinde zehra tarafından

  MERHABA REMZİ BEY,
  BENDE KOSGEBİN GİRİŞİMCİLİK KURSUNA KATILDIM SERTİFİKAMI ALDIM.BİR KAÇ TANE İŞ FİKRİM VAR.SAĞLIK SEKTÖRÜNE DESTEK VERİLMEDİĞİNİ BİLİYORUM AMA ÖNCEKİ YORUMLARDAN BİRİNDE DİŞ PROTEZİ İMALATI İLE İLGİLİ BİR YORUM YAZILMIŞ VE SİZ BUNUN DESTEKLENDİĞİNİ BELİRTMİŞSİNİZ.İŞ FİKİRLERİMİN ARASINDA PROTEZ ORTEZ İMALATI VE MEDİKAL ÜRÜNLERİN OLDUĞU BİR İŞLETME VAR. BUNUNLA İLGİLİ BİLGİ ALABİLİRMİYİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER İYİ ÇALIŞMLAR DİLERİM…

  Zehra hanım merhaba,
  Konu ile ilgili geniş ve detaylı bilgi almak için 533 733 16 20 numaralı telefondan Ali Yücel bey ile görüşebilirsiniz.

  başarı dileklerimle…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 01 Mart 2012 tarihinde hasan kaya tarafından

  slm remzi bey ben metal işleri atolyesi açmak isdiyorum 15 yıldır bu sektörün içindeyim halen devam etmekteyim resmileşip işlerimi genişletmek isdiyorum bu alanda kosgebin desdeği varmı

  Cevap :
  hasan bey merhaba,
  Kosgeb desteğinden yararlanabilirsiniz. Bunun için iş yerinizi resmi olarak açmadan önce uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmanız ve sonrasında iş yerinizi açarak destek başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. izlemeniz gereken yol sırasıyla aşağıdaki gibidir ;

  Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılım

  Sertifikayı almaya hak kazanmak

  Sertifikayı aldıktan sonra vergi dairesine müracat ve vergi lehvasını çıkartmak

  Esnaf veya ticaret odalarından birine kayıt

  İş planı hazırlamak

  Kosgebe iş planını sunmak

  Kosgebin destek kararı alması

  Kosgeb ile destek taahütnamesi imzalamak

  makine teçhizat ekipman donanımları satın alıp faturalandırmak ve ödemelerini banka kanalı ile yapmak

  İlgili kosgeb hizmet merkezi müdürlüğüne ödeme talebinde bulunmak

  Kosgeb uzmanlarının iş yerinizde ziyareti ve makine ekipman donanım için tespit tutanağı düzenlenmesi

  Bu işlemler tamamlandıktan sonra destek ödemeniz gerçekleştirilmektedir

  Girişimcilik destek programı kapsamında 27.000 türk lirasına kadar ( en fazla 5000 tl kuruluş giderleri, en fazla 10000 tl makine ekipman donanım giderleri ve her ay için en fazla 1000 tl olamk üzere toplamda en fazla 12000 tl personel,yakıt,elektrik,su , iletişim internet gibi) geri ödemesiz hibe destek alabilirsiniz. Yine makine ekipman ve donanım için 70.000 tl ye kadar banka teminat mektubu sunmak ve ilgili giderlerin faturalandırılmış olması kaydıyla sıfır fazili kredi kullanabilirsiniz.

 • 08 Mart 2012 tarihinde derya tarafından

  merhabalar ben pilates eğitmeniyim iki arkadaş pilates salonu açmak istemekteyiz girişimci kredisi kullanma şansmız varmı dır,spor salonlarını desteklemediğini biliyorum ama pilates stüdyoları spor salonu mantığında olan işletmeler olmadığı için sormak istedim şimdiden teşekkürler.

  Cevap :
  Derya hanım merhaba pilates salonu spor salonu mantığında olmasada sonuç olarak sağlık ile ilişkilendirilebilecek bir sektör olduğu kanısındayım. benim şahsi kanaatim desteklenmeyeceği yönündedir.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 10 Mart 2012 tarihinde canan tarafından

  merhabalar sayın admin;
  Ben kimya mühendisiyim ,ama hatrı sayılır bi iş geçmişim olmadı,iş aramaktan yoruldum ve artık kendi işim olsun istiyorum.Uzun zamandır ne iş yapabilirm diye düşünüyorum.Buarada yapabilceğim birkaç işi kosgeb in desteklememesi sebebyle eledim.Sonunda yemek üzerine bişeyler yapmaya karar verdim.kosgeb in sitesini ve iş-kur u sürekli takip ediyor olmama rağmen kosgeb ilan etmeden kurs açmış(bulunduğum il için)8 aydır beklediğim kursu kaçırdım.Şuan hala beklemedeyim,herneyse…benim aklımı şu nokta kurcalıyor;benim elimdeki sermayem zaten yetersiz,kosgebin desteğini almadan önce yarım yamalak bi yermi açıcam param kadar?Hadi bi yerlerden borç bulayım desem sonrasında kosgeb den destek alamama ihtimali de var…Kosgeb desteğinden öncesinde başka bi kurum(kaymakamlıkların falan verdiği geri ödemeli)desteğinden yararlanmak kosgeb desteğine engelmidir?herikisinden de yararlanabilirmiyiz?teşekkürler….

  CEVAP :
  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki devletin farklı kurumlarından destek alırken aynı gider için bir kurumdan daha fazla kurumdan destek almamanız gerektiğidir. Böyle bir durum sontasında bile tespit edilirse verilen destek geri istenir. Kosgeb desteği ile iş kurarken izlemeniz gereken yol öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimine katılıp sertifikanızı almanızdır. Sonrasında resmi olarak iş başlangıcınızı yaptırıp yani vergi dairesine kayıt işlemlerini tamamlayıp iş planınızı hazırlayıp kosgebe destek için başvuru yapacaksınız. Kurulun destekleme kararı almasından sonra ilgili akine teçhizat donanım harcamalarını gerçekleştirmeniz ve faturalandırmanız gerekmekte. Kurulun destek kararı öncesinde bir tarihe ait faturalar kesinlikle desteklenmemektedir. Siz şöyle bir yol izleyebilirsiniz ; sertifikanızı aldıktan sonra iş yerinizi kiralayarak vergi dairesine kayıt işlemlerinizi tamamlayın ve hemen akabinde zaman kaybetmeden iş planınızı hazırlayarak kosgebe sunun. İş planınızı kosgebe sunmanızdan sonra en fazla 45 gün içerisinde kosgeb başvurunuzu destekleyip desteklemeyeceğine karar verecektir. Bu aşamaya kadar maliyetlerinizi sadece maliye ve oda kayıt işlemleri oda şahıs işletmesi kurduğunuzu ve esnaf sanatkarlar odasına kayıt olduğunuzu düşenecek olursak yaklaşık 1000 tl civarı + iş yeri kirası olacaktır. Kosgeb kurulunun kararı sonrası desteklenip desteklenmediğine göre kendinizce bir plan yaparak gerekirse sizinde belirttiğiniz gibi borçlanarak gerekli ekipman ve donanımları satın alırsınız.

  Başarı dileklerimle…
  Mustafa Remzi SOLAK

 • 12 Mart 2012 tarihinde evrim tarafından

  Sayın Remzi Solak,

  Ayıracağınız zaman için şimdiden teşekkür ederim. Büfe açmak, desteklenebilir mi? Bunu ileride açmak istediğimiz cafe/restoran için gerekli bir ön çalışma deneyimi olarak görüyorsak özellikle. Reklam ajansı ve Hostel açmak, desteklenen alanlardan mı? Hostel açmak için 4-5 katlı bir bina kirası, iç dekorasyonu vb, için destek verilebilir mi?

  Bu soruları sormamın nedeni, benim aslında içinde hostel, cafe/restoran, büfe, internet cafe, cep sinema/tiyatro salonu, kitapevi, küçük satış mağazaları olan bir MERKEZİ kurmak istemem. Bu tür bir proje desteklenebilir mi?

  KOSGEB’in bugüne dek desteklenmiş olan projelerine ualaşabileceğimiz bir yer var mı?

  KOSGEB tarafından destek alan bir iş projesi için sonradan başka bankalardan kredi almak üzere başvurulabilir mi? sakıncası var mıdır?

  İyi çalışmalar

  Cevap :
  Merhabalar , büfe cafe restoran reklam ajansı ve yurt adı altında olmamak kaydıyla ( faaliyet konusu kuruluş sözleşmesinde konaklama hizmetleri olarak geçmesi kaydıyla)hostel desteklenen sektörlerdir. Bina kirası , tadilat ve tefrişat işlemleri hiç bir şekilde desteklenmemeketdir.

 • 13 Mart 2012 tarihinde Okan tarafından

  Merhaba
  27.000 liralık geri ödemesiz hibeyi ne zaman alabiliyoruz ? Şirket açıldıktan hemen sonra veriyorlar mı yoksa yaptığımız harcamaların faturasını kosgeb’e gönderdikten sonra mı ödeme yapıyorlar ?

  Cevap :
  Destek ödemeleri kurul destek tarhinden sonra fatura ve ödeme belgeleri ile birlikte yapacağınız ödeme talebi sonrası kosgeb uzmanları işletmenize izleme ziyaretinde bulunmakta ve bu ziyaret esnasında düzenlelen tespit formunun sonrasında ödeme yapılabilmektedir.

 • 15 Mart 2012 tarihinde Münir tarafından

  Merhaba Remzi Bey,

  Mobil oto yıkama iş fikrim var bu iş fikri için destek alabilirmiyim?
  Bu iş için bana bir panelvan gerekiyor kosgeb bunun ödemesini bana yaparmı?
  Bildiğim kadarıyla hibe desteğinden yararlanmak için önce kullanacağımız araç gereç ve hizmeti bizim satın alıp faturasını ibraz etmemiz gerekiyor. sermayem fazla olmadığı için ben bu ürünleri nasıl alabilirimki kosgeb’e faturalarını ibraz edebileyim?
  Şimdiden Teşekkür ederim

  Münir bey merhaba,
  bahsettiğiniz iş fikri desteklenen sektörler içerisinde yer almaktadır fakat kosgeb taşıt araçlarını desteklemediği için panelvanı kosgeb desteği ile alamazsınız. Sizinde belirttiğiniz gibi bu desteklerden yararlanmanın yolu girişimcinin mutlaka belli bir miktar kendi özsermayesinin olması ve ödemeleri ilk başta kendisinin yaparak sonrasın da destek ödemesi talebinde bulunarak harcadığı paranın bir kısmının geri dönmesi şeklindedir. Bunun aksi olduğu durumda yani belli bir kısım sermaye yeterliliği olmadığı durumda destek verilmesi durumunda Türkiye de yaşayan 74 milyon kişinin patron olmabilme imkanını göz önüne alarak değerlendirmede bulunmak gerekmektedir.

  Saygılarımla..

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 15 Mart 2012 tarihinde Neslihan tarafından

  Merhaba Ben Neslihan, 1 yıl önce açmış olduğumuz bir kasap dükkanımız var.Finansal sıkıntı çekiyoruz. KOSGEB’den destek alabilirmiyiz? Bilgi vermenizi rica ederim

  Cevap :

  Neslihan hanım merhaba,
  Malesef kosgeb doğrudan finansman desteği vermemektedir.

 • 16 Mart 2012 tarihinde mrliha aydın tarafından

  merhaba ben yaklaşık 1yıldır özel sektörde sigortalı çalışıyorum.ama sürekli ücretsiz izine çıkardıkları için sigortam düzenli yatmıyor.Banada bi arkadaşim sizden yardım alıp kendi işimi kurmamı tavsiye etti tekel büfesi içerisinde gıda da olacak bu iş üzerine tecrubem var borçlanarak sizden kredi alabilirmiyim veya bana bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz teşekkürler.

  Meliha hanım merhaba,
  girişimcilik desteğinden yararlanabilmeniz için sigortalı olup olmadığınızın kosgeb mevzuatları gereğince her hangi bir engel teşkil etmemektedir. Yunus beye yazdığım cevabı okursanız konuyla ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Fakat iş fikrinizle ilgili şunu belirtmek isterim kosgeb içki satışını desteklememektedir. Tekel büfesi kuracak olursanız bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bu destek programı sadece krediden meydana gelmemektedir. Asıl destek kısmı tamamen hibe yani geri ödemesiz bir destektir. kredi kısmı hibe miktarının yeterli olmadığı makine teçhizat alımları gereken projelerde kullandırılmaktadır. Hibe kısmı alabilmeniz içinse sabit ve işletme giderlerini önce sizin ödemeniz gerekmekte daha sonra sizin ödediğiniz kısımların belli bir oranı size destek ödemesi olarak yapılmaktadır. Sizin açacağınız iş yeri için kredi kullanımına gerek olmayacağını dolayısıyla kosgebe borçlanma gibi bir durumun söz konusu olmayacağını söyleyebilirim.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 17 Mart 2012 tarihinde yunus art tarafından

  mrb.ben bir mağazada tezgahtar olarak çalışıyorum..kendi iş yerimi açmak istiyorum..kosgebin bana ne gibi desteği olabilir…girişimcilik desteği için başvurmuştum lakin sigortalı çalışan olduğum için kabul edilmedi..kosgeb desteğinden faydalanabilirmiyim..

  Cevap :

  Yunus bey merhaba,
  Mevcut durumda sigortalı olamnızdan dolayı sizi uygulamalı girişimci,lik eğitimine almayan kurum sanıyorum işkurdur. Çünkü bildiğim kadarıyla sadece işkur bu eğitimlere katılacak kursiyerleri seçerken iş sahibi olanları kabul etmiyor. Kosgeb desteklerinden yararlanarak işinizi kuramanız için gerekli uygulamalı girişimcilik sertifikasını uygulamalı girişimcilik eğitimi veren diğer kurumlardan almayı deneyebilirsiniz. Özellikle sivil toplum kuruluşları olan iş adamları dernekleri tarafından düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitimlerine kursiyer seçilerken mevcut durumda işsiz olup olmadığının sorgulanmadığını biliyorum. Ayrıca uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası alındıktan sonra kosgebin desteklemesi açısından işsiz olup olmamanızın da her hangi bir önemi bulunmamaktadır. Kosgeb mevzuatı gereği bu sertifika programına katılım sonrası yeni açılan işletmeyi desteklemesi için açılan işletmenin kobi tanımına uyması yeterlidir. Bu tanım yeni bir işletme için en az 1 istihdam sağlaması anlamına gelmektedir. Daha açık bir şekilde belirticek olursan işletmeyi açan kişinin işin açılışıyla birlikte bağkur lu olması o işletme için istihdam sayılmakla beraber, eğer iş yerini kuran kişi daha evvel açtığı başka bir iş yeri dolayısıyla bağkurlu yada başka bir iş yerinde çalıştığından dolayı ssk lı ise bu durumda yeni açılan iş yerinin en az bir kişi istihdamını sağlaması için sgk iş yeri sicil numarasının ilgili sgk il müdürlüğünden alınarak en az bir kişiyi sigortalı olarak çalıştırmaya başlaması gerekmektedir. Daha evvel açtığı bir iş yeri olan kişi nasıl olurda yeni bir yeri açar ve destek alır derseniz bunun açıklaması ise şöyle mümkün olmaktadır ;
  Düşünün ki mevcut durumda şahıs işletmeniz var ve yeni bir iş yeri açıyorsunuz ve bu yeni şirket bir limited şirket yani başkalarıyla ortaklık kurarak açtığınız bir şirket , bu durumda yeni bir tüzel kişi meydana geleceği ve yeni bir vergi numarası ortaya çıkacağı ve yeni bir ticaret sicil numarası orataya çıkacağından dolayı yeni bir işletme kurmuş olursunuz, ya da diyelim ki mevcut durumda bir limited şirket ortağısınız ve yeni bir şirket açarak yine başka bir şirketede ortak oluyorsunuz bu durumda da az önce analttıklarım aynen geçerli oluyor. Anlattıklarımın geçerli bir diğer durum ise mevcut durumda şirket ortağı olup yeni bir şahıs işletmesi kurmanız durumunda da geçerli olacaktır. Hatta aynı durum iki şahıs birlikte kuracağı adi ortaklık durumunda da yeni vergi numarası, yeni oda kayıdı ortaya çıkabilceği için geçerli olacaktır.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 08 Nisan 2012 tarihinde muhammet doğan tarafından

  merhaba ben mobilya imalatı açmak istiyorum kosgeb olarak bu dalda desteğiniz var mı varsa sadece makine alımları kadar mı yoksa makine dışında diğer malzemeler için de destek veriyor musunuz. 

  Merhabalar ,
  Makine teçhizat donanım için destek alabilirsiniz. Hammadde ve yardımcı madde malzeme için destek alamazsınız. bunun haricinde iş yeri kurmak için gerekli resmi masraflar , elektirik , su personel , telefon , internet gibi harcamalar desteklenmektedir. Son dönemde kiranın desteklaneceğine dair de bilgiler gelmekte fakat şuan için kesinleşmemiştir.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 10 Nisan 2012 tarihinde Dursun Kasım tarafından

  merhabalar ben şuan üniversite son sınıf öğrencisiyim.anlamadığım konu diyelim girişimcilik sertifikasını aldık.bundan sonra şirketi kurmak için kosgeb destek veriyor mu yoksa şirketi kurduktan sonra mı kosgeb desteğine başvurabiliyoruz.Ayrıca ben bir gıda pazarlama şirketi kurmayı planlıyorum.bu şirket için destek alabilirmiyim..

  Cevap :
  Dursun bey merhaba,
  Şirketi kurduktan sonra destek için başvuru yapılıyor.Gıda pazarlama şirketi için destek alabilirsiniz.

  başarı dileklerimle…
  mustafa remzi solak

 • 18 Nisan 2012 tarihinde alpaslan tarafından

  Merhaba Sayın Yetkili,
  Bilgisayar yazılımı konusunda bir fikrim var ve yeni firma kurmak istiyorum.
  Bu kapsamda;
  Kosgep AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı na ve Girişimcilik Destek Programına başvurmak istiyorum.
  Kosgep ve sizin sayfanızı inceledim. 

  Size sormak istediğim, yazılım projesini yanımda 3 personel ile beraber kendim geliştireceğim. Personelim maaş desteği alabilirken ben de maaş desteği alabilir miyim ?.
  Teşekkür ederim.

  Cevap :
  Alparslan bey merhaba,
  Kosgeb projelerinde iş yeri sahibinin aylık ücreti proje giderlerine yansıtılmakla beraber, kosgeb tarafından desteklenmemektedir. Sgk lı çalışanlarınız için destek almanız mümkündür.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 28 Nisan 2012 tarihinde AHMET tarafından

  MERHABA İYİ ÇALIŞMALAR.BEN KOSGEBİN DÜZENLEMİŞ OLDUĞU GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMINA KATILDIM VE SERTİFİKAMI ALDIM.ŞİMDİ İŞ YERİMİ AÇMAK İSTİYORUM.SİZE BİR KAÇ SORUM OLACAK.BENİM PROJEM OTO YEDEK PARÇALARI SATIŞI YAPMAK.ONUN İÇİN RAF SİSTEMLERİ YAPTIRMAM GEREKİYOR.BU RAF SİSTEMLERİNİ KOSGEP ÖDER Mİ.AYRICA BU RAF SİSTEMLERİNİ İKİNCİ EL ALSAM BİR SIKINTI OLURMU.RAF SİSTEMLERİNİ ALDIGIM ZAMAN BEN KARŞI TARAFA PEŞİN ÖDEME YAPACAM.ONUN İÇİN BEN BU ÜCRETİ TEKRAR KOSGEBTEN NASIL TEMİN EDECEGİM.

  Cevap :
  Ahmet bey merhabalar,
  Sorunuzun cevabını ikinci yazdığınız yorumda bulabilirsiniz. Yoğun iş temposundan dolayı geç cevap verdiğim için özürlerimi kabul etmenizi rica ederim.

  Başarı dileklerimle…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 29 Nisan 2012 tarihinde zafer avşar tarafından

  Remzi Bey, herkese zaman ayırdığınız için
  çok teşekkür ederek başlamak istiyorum.
  Ben çevirmenim. Sözlü ve yazılı tercüme hizmetleri
  veren bir şirket kurmak istiyorum. Kosgeb’in desteklediği sektörler arasında bunu gördüm. Şu an sigortasızım. Uygulumalı girişimcilik eğitimi derken, bu genel bir eğitim midir?
  Yoksa benim dalımla (yani tercümeyle) ilgili mi olacaktır?
  Bu eğitimi işkur mu verecek? Bunu anlamadım ben.
  Bir de eğitimin süresi kaç ay?
  İyi çalışmalar, saygılar.

  Cevap :

  Zafer bey merhaba,

  Bahsedilen eğitim işinizle ilgili özel bir eğitim değil iş kurma süreçleri ile ilgili bir eğitimdir. Kosgeb,işkur,meslek odaları stk lar gibi kuruluşlar bu eğitimleri düzenlemektedir. Eğitim programlarının zamanı ve hengi kurum tarafından düzenlendiğine dair en doğru bilgiyi bulunduğunuz ilde kosgeb hizmet merkezi müdürlüğünden edinebilirsiniz. Başarı dileklerimle…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 30 Nisan 2012 tarihinde günay gürman tarafından

  5yiıldır çorap burnu dıkıyoruz ablamla birlikte 1 makinamız var makina alıp işi büyütmek istıyoruz şu an evde yapıyoruz ablamın eşi evde iş yapmamıza izin vermiyo biran önce birşeyler yapmak istiyoruz lütfen yardımcı olurmusunuz hibe veya krediden yararlana bilirmiyiz ismekte 2008de bilgisayarlı muhasebesertifikası aldım cevap yazarsanız sevinirim.

  Cevap :

  Merhabalar,
  Kosgeb desteklerinden öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayarak yararlanabilir, iş yeri kurabilirsiniz.
  Bu aşamada ne yapılması gerektiğine dair sitemizde bir çok soruya verilmiş cevap bulunmaktadır. Soruları ve cevapları okuyarak bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  Başarı dileklerimle….

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 01 Mayıs 2012 tarihinde ahmet tarafından

  MERHABA İYİ ÇALIŞMALAR.DAHA ÖNCE SİZE AYNI KONUDA YAZMIŞTIM AMA CEVABINIZI GÖREMEDİM.BEN KOSGEB GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMINA BASVURDUM VE SERTİFİKAMI ALDIM.ŞİMDİ İŞ YERİMİ ACMAK İŞTİYORUM.İŞ FİKRİM OTO YEDEK PARÇA SATIŞI YAPMAK.DOLAYISI İLE İŞ YERİNE RAF SİSTEMİ YAPMAM GEREKİYOR.RAF SİSİTEMİNE YAPTIGIMIZ HARCAMALARI KOSGEB ÖDERMİ?.AYRICA BEN BU RAF SİSTEMLERİNİ İKİNCİ EL ALSAM OLURMU.RAFLARI ALDIGIM ZAMAN BEN KARŞI TARAFA PEŞİN ÖDEME YAPACAGIM.KOSGEB BUNUN ÖDEMESİNİ YAPARKEN BENIM HESABIMAMI ÖDEME YAPACAK.AYRICA NERDEN VE NASIL BASLAYACAGIMI BİLEMİYORUM.BİLGİLENDİRİRSEWNİZ SEVİNİRİM. İYİ ÇALIŞMALAR.

  Cevap :
  Ahmet bey merhaba,

  Raf sistemi kosgeb tarafından desteklenir, ikinci elde yaş sınırı vardır 3. yaşından büyük olmamalıdır ayrıca ikinci el malzeme için destek talebinde bulunursanız malzemeniin yaşını ispatlayacak bir belge mutlaka sunmanız gerekmektedir. Bu belge garanti belgesi , ürün sertifikası , ilk faturası olabileceği gibi bunların olmadığı durumda expertiz raporu olabilmektedir.ödeme sizin hesabınıza yapılır. Süreçle ilgili bilgi almak için bana 532 646 31 41 numaralı telefondan ulaşabilrisiniz tamamını burda anlatmam mümkün değil.

  Başarı dileklerimle…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 01 Mayıs 2012 tarihinde bayram karataş tarafından

  remzi bey merhabalar.. ben sertifikamı aldım müzik aletleri dükkanı acmak istiyorum. ama bana krediden faydalanabilmem için atolye kurup saz yapman gerekli dedi bazı kişiler. bu ne kadar dogru acaba? yani sadece müzik aletleri satmam yeterli degilmi? aydınlatırsanz sevinirim. Birde diyelimki işyerini actım ama sadece 15 bin tl lik fatura cıkardım. yinede alabiliyormuyum 30 bin tl yi? tesekkürler

  Cevap :
  Bayram bey merhaba,
  Benim şahsi kanaatim bahsettiğiniz işin nace kodu 47.19 “Belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda yapılan diğer perakende ticaret” olarak değerlendirilebilir ve kosgeb tarafından desteklenir. Yine bağlı olduğunuz kosgeb hizmet merkezinde görevli uzmanlara konuyu danışmanızı tavsiye ederim. 30.000 TL desteğin üst limitidir. Ne kadar faturalı harcamanız varsa , faturalandırdığınız tutarın üzerinden destekleme oranı kadarını hibe olarak alabilirsiniz.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 02 Mayıs 2012 tarihinde NUSRET ERKIZAN tarafından

  Ben İZMİR KARABAĞLAR da ikamet eden işçi emeklisiyim ve %50 oranında özürlüyüm,eşim ev hanımı.Biz her ikimizde gıda sektörün ile ilgili bir iş kurmak istiyoruz.Duydu ki KOSGEB ev hanımlarına ve özürlülere bir hak tanımış ve bizde neden tanılan haktan faydalanmıyalım dedik.Hibe kredisi diye de anılan girişimcilik destek programından faydalanmak istiyoruz.Her ikimizde bu konu ile ilgili kurslara katılmak istiyoruz.Ancak bunun için yürümemiz gereken yol konusunda tam olarak aydınlatılmak ve gerekli müraacatları yapmak istiyoruz.Geçtiğimiz yıl kosgeb ve karabağlar belediyesinin ortak bir kursu olmuş ancak bu yıl henüz bir şey yok olduğu söylendi.Bu arada yeşilyurt karabağlarda oturuyoruz.İşimizide ya İZMİR yeşilyurt yada hatay da kurmak istiyoruz.Konu ile ilgili her türlü bilgi ve yardımlarınızı rice ederim .Saygılarımla.

  Cevap :
  Nusret bey merhaba,
  Bahse konu desteklerden yararlanabilmeniz için uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmanız ve sertifikayı almanız şarttır. Bu sertifika olmadan desteklerden yararlanmak için başvuruda bulunulamamaktadır. Kursa katılıp sertifikayı almanız durumunda kursun bitiş tarihinden sonraki bir günde iş yerinizi resmi olarak açmanız ve esnaf sanatkarlar odalarından birine veya ticaret odasına kayıt yaptırmanız gerekmekte. Sonrasında vergi lehvası , imza beyannamesi, esnaf sicil veya ticaret sicil gazetesi , sgk iş yeri sicil numaranızı gösteren belge veya bağkur numaranızı gösteren belge ile kosgeb internet sitesinden e-kobi kısmında veri tabanına kayıt yaparak sistemden kobi beyannamesi ve bilgi dökümanının çıktısını alarak az önce bahsettiğim belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz kosgebe müracat ediyorsunuz. Sonrasında yine kosgeb internet sitesinde yer alan e-kobi kısmından iş planınızı doldurark çıktısını alarak kosgebe destek başvurusunda bulunuyorsunuz. Kosgeb destekleme kararı aldıktan sonra desteğe konu satın aldığınız makine teçhizat donanım v.s. nin fatura ve ödeme belgelerini kosgebe sunarak ödeme talebinde bulunuyorsunuz. Süreç kısaca böyle gelişmekte merak ettiğiniz başka bir konu varsa bana 532 646 31 41 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

  Saygılarımla…
  Mustafa Remzi SOLAK

 • 06 Mayıs 2012 tarihinde günay gürman tarafından

  cevap yazdığınız ıcın cok teşekkürler

 • 16 Mayıs 2012 tarihinde Arda YILMAZ tarafından

  Remzi bey merhaba ;
  Çalıştığım firmanın bana ödenen maaş konusunda KOSGEB’ten destek alması için ne yapmamız gerekir.Firmamızın faaliyet konusu Civata Bağlantı elemanları satışı ve imalatı benim firmadaki pozisyonum müşteri temsilciliği ve imalatını yaptırdığımız ürünlerin kalite kontrolü.Firmamız , toplam firma sahiplerimiz dahil 5 kişi.Firmamız Limited şirketi ben inşaat teknikerliği mezunuyum.Konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum.
  Saygılarımla.

  Cevap :

  Yılmaz bey merhaba,
  Kosgebin münferiden ( proje desteği olmaksızın genel destek programı kapsamında) personel desteği için en 4 yıllık üniversite mezunu olmanız ve kosgebe destek başvurusu tarihinden en fazla 30 gün önce işe başlamış olmanız gerekmektedir.

 • 17 Mayıs 2012 tarihinde abdullah tarafından

  Merhabalar şuan faliyette olan oyun makinaları imalatı yapan bir firmam var.Firmamı büyütmek istiyorum nasıl destek alabilirim bu konuda yardımcı olurmusunuz.

  Cevap :
  Abdullah bey merhaba,
  Kosgeb Kobi Proje destek programını incelemenizi öneririm. Bu destek programı kapsamında makine ekipman desteği projenin toplam bütçesinin %10 nu ile sınırlı olsada reklam tanıtım , yazılım, danışmanlık , eğitim, personel gibi konularda destekler sağlanabilmektedir.

 • 18 Mayıs 2012 tarihinde inci tarafından

  remzi bey merhabalar
  cevaplarınızı okuduktan sonra inanın şoka girdim. bugün elemelerden sonra pazartesi kursa başlayabileceğim söylendi her türlü bilgi verildi ama bana sermayen yoksa bu işe girme denmedi nasıl olur.sadece masraflarınızın % 70 i karşılanır bir miktar paraya ihtiyacınız olur dendi ne yapmaya çalışyorlar amaç ne neden bunu gizliyorlar biz nedne bize 27 bin lira iş kurma desteği vereceklerini anladık. neden açıkça sen işini kur masrafını yap biz işimize gelirse bir kısmını destek amaçlı geri veririz demiyorlar 27 bin felan hikaye olduğunu şimdi anlıyorum.nasıl bir rant var bu işte kurslara bilgi vermeden girmemizi sağlıyorlar neden acaba üstelik parası pulu olmayan işsiz insanları binbir umutlarla iş kurdurup vergi levhasıdır imza sirküsüdür iş yeri kirasıdır ödettirip yarı yolda bırakma ihtimalleride var yani düşünebiliyor musunuz ben bugün görüştüm bire bir yüz yüze ve ben hiç bir şey anlayamamışım bende başlangıçta 15 20 milyar masraf edeceğim hakkında hiç bir fikir uyanmadı.yazık ya amaçları ne bunların?
  Cevap :
  İnci hanım merhaba,
  Bu karmaşanın sebebi sadece size kosgeb desteklerinin harcama endeksli bir destek olduğunun net bir şekilde anlatılmamış olmasıdır. Kosgeb destekleri önden nakit sermaye şeklinde değildir. Belli limit ve oranlarda belli gruplarda harcamaların ızın size ödenmesi şeklindedir. Size şu şekilde anlatılmış olabilir ; mesela bir makine alacaksınız tutarı 10.000 TL + KDV = 11.800 TL burada şöyle bir talepde bulunma hakkınız var 10.000 + kdv de sizin katılım payınız (destek oranının %70 olduğunu varsayarak) 3.000 + 1800 TL(Faturanın kdv’si) = 4800 TL dir. Bu tutarı banka kanalıyla ödediğinizi ispatlamanız durumunda destek miktarı olan 7.000 TL yi sizin yerinize makine satın aldığınız işletmeye ödenmesini talep edebilirsiniz. Bu şekilde bir anlatım oldu ise 15-20 bin lirayı katılım payı olarak kullanarak geri kalan kısmını destek ödemelerini terdarikçilerinize yapılmasını talep ederek işinizi kurabileceğiniz anlatılmış olabilir ki bu da doğrudur.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 23 Mayıs 2012 tarihinde semra erol tarafından

  bens kosgeb için açılan kurslar hakkında nasıl bilgi alırım Eskişehirde ikamet ediyorum ev ve çocuk teksitili üzerine egitim alıp işyerimi açmak istiyorum

  Cevap :
  Semra hanım merhaba,
  Uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin zamanı ve hangi kurum tarafından düzenleneceği bilgisine en net cevapları bulunduğunuz ilde yer alan kosgeb hizmet merkezi müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz çünkü bu eğitimleri düzenleyen kurumlar eğitimin başlamasından en az bir ay önce ilgili kosgeb hizme merkezi müdürlüğünden onay almak için başvuru yapmak zorundadırlar.

 • 24 Mayıs 2012 tarihinde sevilay baştürk tarafından

  iyi günler bende kuruyemişçi dükkanı açmak istiyorum buna destek verirler mi acaba

  Cevap : Sevilay hanım merhaba,
  Belirttiğiniz iş fikri desteklenen sektörlerin içerisinde yer almaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayarak bu iş fikriniz için destek başvurunda bulunabilirsiniz.

  Saygılarımla…

 • 28 Mayıs 2012 tarihinde Evrim Özlüer tarafından

  E-ticaret siteleri kapsam dışında mıdır?

  Cevap :
  İnternet aracılığı ile satış yapmak desteklenen sektörler arasındadır.

 • 28 Mayıs 2012 tarihinde Sibel Aydınoğlu tarafından

  İyi günler.Gebze de oturuyorum.Girişimcilik kurslarından nasıl faydalanabilirim?Mantar yetiştirmryi düşünüyorum ama bu konuda hiç bilgim yok,nasıl destek alabilirim.Teşekkürler.

  Cevap :
  Sibel hanım merhaba,
  Mantar yetiştiriciliği tarımsal üretime girdiği için kosgeb desteklerinden bu iş fikri için yararlanamazsınız.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 01 Haziran 2012 tarihinde burcu karakuş tarafından

  Remzi bey merhabalar. ben sertifikamı aldım simit üzerine bir dükkan açmak istiyorum imalatıda kendimize ait olucak. raf ve masa düzeni yaptırmam gerekiyor.KOSGEP bu ihtiyaçlarımız için de ödeme yaparmı? Teşekkürler…

  Cevap :
  Burcu hanım merhaba,
  Evet kosgeb makine ekipman haricinde raf ve masa oturma takımları ihtiyaçlarını da başlangıç dönemi maliyeti olarak kabul ederek desteklemektedir.

  Saygılarımla…
  Mustafa Remzi SOLAK

 • 20 Kasım 2012 tarihinde mehmet aslan tarafından

  slm ben kapalıspor salonu açmak istiyorum kosgebten ne kadar destek alabilirim ve geri ödeme şekli nasıl olacak teşekkürler.

  Cevap :
  Spor salonları destek kapsamında değildir

 • 20 Kasım 2012 tarihinde mehmet aslan tarafından

  yarı olimpik yüzme havuzu kurmaya kosgeb destek veriyormu

  Cevap :

  Kosgeb bu alanda destek vermemektedir.

 • 20 Kasım 2012 tarihinde mehmet aslan tarafından

  kapalı yarı olimpik yüzme havuzu kurmaya kosgeb destek veriyormu

  Cevap :

  Bu faaliyet konusu kosgeb destek kapsamına girmemektedir.

 • 21 Kasım 2012 tarihinde Esra Bakar tarafından

  Merhaba Mustafa Bey , biz kahvaltı ürünleri üzerine bir işyeri açtık bir senemiz dolacak Aralık ayında, yalnız işimizi geliştirmek istiyoruz. İşyerimizin yarısı benim diğer yarısı ortağımızın üzerine ben bayan olduğumdan Kosgebe başvurursam azami tutar arttırılıyormuş. Kosgeb bir senelik bir market için bize en az ne kadar kredi sağlayabilir ? teşekkürler

  Cevap :

  Kosgeb girişimcilik desteğinden ancak yeni bir iş yeri açarak yararlanabilirsiniz. Mevcut iş yerinize bu destek programı kapsamında destek alamazsınız. Bayan girişimcilerin destek oranı girişimcilik destek programı kapsamında +10 % daha fazladır.

 • 21 Kasım 2012 tarihinde yasin acar tarafından

  remzi bey iyi günler ben buharlı oto yıkama kursuna gitmek istiyorum kurs tarihleri ve yerleri hakkında bilgi verirmisiniz teşekkür ederim

  Cevap :

  Yasin bey merhaba,
  desteklerden yararlanabilmeniz için düzenlenen eğitim girişimciliği konu almaktadır. Belirli bir sektöre yönelik meslek kursları formatında değildir. Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra kosgebin desteklediği sektörler içerisinde yer alması kaydıyla dilediğiniz iş fikrini hayata geçirebilirsiz.

 • 22 Kasım 2012 tarihinde Murat LEKESİZ tarafından

  Selam ben açık hava besiciligi ve süt ürünleri fabrikası kurmak istiyorum.Bunun için bu verilen kredilerden ve desteklerden yararlana bilirmiyim cevap verirseniz sevinirim.saygılarımla.Murat LEKESİZ.YOZGAT

  Cevap :
  Bu tip bir yatırım için tarım bakanlığı desteklerini araştırmanızı tavsiye ederim.

 • 23 Kasım 2012 tarihinde HÜSEYİN SAMET DİKMEN tarafından

  remzi bey iyi günler dilerim.ben uygulamalı girişimcilik eğitimine başvurdum mülakat aşamalarından geçip hak kazandım şimdi semineri bitirip belgemi almak kaldı benim soracağım soru 1) ben belgeyi aldıktan sonra izlemem gereken yol 2) belge sonrasında hemen iş projesini kosgeb e teslim etme zorunluluğumuz var mı ? 3)0 fazili geri ödemesiz 70000 tl krediyi kullanmak için teminat mektubu haricinde bi şansım varmı ilginiz için şimdiden teşekkürler…

  Cevap:

  Samet bey merhaba,
  İzlemeniz gereken yolu anlatan şema ve yazımızı okumak için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

  http://www.kosgebdestekleri.org/girisimcilik-desteginden-yararlanmak-icin-nasil-bir-yol-izlemek-gerek/

  http://www.kosgebdestekleri.org/girsimcilik-destek-programinindan-nasil-faydalanabilirim/

  (linklere tıkladığınızda açılmazsa linki kopyalayarak internet browser’a yapıştırınız)

  Belge sonrasında hemen iş planınızı teslim etme zorunluluğunuz yoktur. Belgenin süre sınırlandırması yoktur. Bu destek devam ettiği sürece belgenizden faydalanabilirsiniz. Diyelimki destek devam ediyor bundan 5 yıl sonra bile iş yerinizi açarak destek talebinde bulunabilirsiniz. Burada süre sınırlaması belge sonrası iş yerinizi açtıktan sonra başlamaktadır. Belgenizi aldınız sonrasında bir zamanda iş yerinizi açtınız iş yerinizin resmi açılış tarihinden bir yıl sonrasına kadar kuruluş dönemi makine ekipman büro donanım gereksinimlerini satın alarak faturalandırmalı ödemesini yapmalı ve destek başvurusunda bulunmalısınız. İş yerini açtıktan sonra bir yıl içerisinde bunları yapmadığınız takdirde kuruluş dönemi makine ekipman büro donanım desteğini alamazsınız ve sadece işletme giderleri (12.000 tl’ye kadar olan) ile sabit yatırım desteği için geri ödemeli (70.000 tl’ye kadar olan) desteklerden yararlanabilirsiniz. Bu kısımdan yararlanabilmek için de iş yerinizi açtıktan iki yıl içerisinde başvuru yapmanız gerekmektedir. Bir gün bile sonrasında başvuru yapmanız durumunda hiçbir şekilde desteklerden yararlanamazsınız. Son sorunuza gelecek olursak 70.000 tl’ye kadar olan geri ödemeli yani kredi desteğinden yararlanabilmeniz için mutlaka banka teminat sunmanız gerekmektedir. Bu geri ödemeli (kredi) desteğinin sabit yatırım desteği olduğu yani sadece makine ekipman için destekleme oranında kullanabileceğinizdir. Bu destek hiçbir şekilde nakdi yada hammadde malzeme almak için kullanılabilecek bir destek değildir.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 19 Aralık 2012 tarihinde Ahmet Alkan tarafından

  Merhaba ben Kosgeb desteğiyle bir iş kurmayı planlıyorum ancak bazı endişelerim var. Elektronk cihazların satışı ile ilgili bir iş kurmak istiyorum ancak eğer yaptığım işte başarılı olamazsam ve kısa veya uzun bir süre sonra işyerini kapatmak zorunda kalırsam, kosgeb verdiği hibeyi geri ister mi? Bir de böyle bir durumda mesela 3 yıl sonra yine iş kurmak için hibe alabilir miyim?

  Cevap :
  3 yıl içerisinde mücbir sebebler dışında iş yerinizi kapatmanız durumunda da desteğin makine ekipman için olan kısmı geri istenmektedir. Bu destek programından sadece bir kez yararlanabilirsiniz.

 • 19 Aralık 2012 tarihinde mustafa yaman tarafından

  Sayın Mustafa Bey
  Benim sorum,kosgeb’in deniz turizmi amaçlı türkiye’de yapılmamış ve %90 yabancı turistlere yönelik bir proje ile ilgili desteği varmıdır?desteklediği sektörleri inceledim fakat göremedim!!! bizim projemiz türkiyede olmayan ve dünyada sadece iki ülkede imal edilen özel tasarım bir gezi teknesi imalat ve işletilmesi amaçlıdır…. biz bu projenin projelendirilmesini yaptık,yaptıgımız fizibiliteye göre teknenin maliyeti yaklaşık olarak 350000 usd dir,bu projeyi destekleme konusunda yardımlarınızı bekliyoruz..
  Saygılarımla.

  Cevap :
  Kosgeb girişimcilik destek programının üst limiti 100.000 TL’dir. Bahsettiğiniz maliyet bunun çok üzerinde ayrıca fizibilitesini yaptığınız harcamaların sınıflandırılması ve ne kadarının kosgeb tarafından tarafın uygun maliyet olarak kabul edilebileceği de diğer önemli bir husustur.

 • 21 Aralık 2012 tarihinde ismail arpaçay tarafından

  Remzi Bey,
  Kosgeb eğitimini tamamladım, iş planını sundum, kurula girdim, projem onaylandı. Beyanname imzaladım. Destek talep ettiğim liste onaylandı sorularım şunlar:
  1-Desteklenecek makine ve teçhizat için iş planında proforma fatura ya da teklif aldığım ürünlerin aynısını mı almak zorundayım? Yani aynı özelliklere sahip fiyatı daha uygun farklı bir makine alabilir miyim?
  2-Ödemesini yapıp faturasını aldığım ürünlerin ödemesi fatura ibraz ettikten ne kadar zaman sonra yapılır?
  3-proforma fatura aldığım ürünlerle ilgili ödemeyi ilgili tedarikçi firmaya mı yapılır?
  4-Destek ödemelerinde prosedür nasıl işler?
  İlginiz için teşekkürler

  Cevap-1 : Aynısını almak zorunda değilsiniz. Aynı özellik ve isme sahip farklı marka alabilirsiniz. Aldığınız ürünün fiyatı daha düşük ise aldığınız fiyat üzerinden destek alabilirsiniz. Fakat tüm bunlarla birlikte önemli olan tespiti yapan uzmanın iş planınızda yer verilen destek istediğiniz ürünle aldığınız ürünün örtüştüğüne karar vermesidir.
  Cevap-2 : Destek ödemesi ödeme talebinizden sonra bağlı olduğunuz hizmet merkezi müdürlüğün iş yüküne ve bütçeye bağlı olmak üzere farklılık gösterebilir. 45 gün ila 3 ay arası sürebilir.
  Cevap-3: Tedarikçi firmaya ödeme yapılması destek aşamasında proforma fatura sunup sunmadığınıza göre değil sizin talebinize bağlıdır. eğer siz destek istediğiniz ürünün size düşen katkı payını öder geri kalanı yanı kosgebin destek vereceği tutarı tedarikçiye ödenmesini talep edebilirsiniz.
  Cevap-4: Öncelikle siz destek istediğiniz ürünlerin fatura ve ödeme belgelerini ödeme talep formu oluşturarak kosgebe sunarsınız sonrasında işletmenize bakan uzman iş yerinizi ziyaret ederek tespit tutanağı düzenler, ödeme fişini keser ve dosyanızı genel başkanlığa gönderir burada iç kontrol aşamasından sonra muhasebeye ödeme emri gider ve destek ödemesi gerçekleştirilir.

 • 11 Ocak 2013 tarihinde Sefa Toprak tarafından

  Bilgisayar sarf malzemeleri teknik servis ve yazılım donanım için bi işyeri açmak istiyorum acaba bunu kapsıyormu bilgi alabilirmiyim?

  Cevap :

  Merhaba,
  Bahsettiğiniz iş fikri kapsam dahilindedir.

 • 31 Ocak 2013 tarihinde muhammet koçyiğit tarafından

  merhabalar istanbulda kosgep üyesi işyeriiz başka biryere taşınmak istiyoruz tadilat ve kira destği veriliyormu saygılarla.

  Cevap :

  Girişimcilik destek programı kapsamında kira desteklenir fakat tadilat işleri desteklenmez. Ayrıca mevcut işletmeler girişimcilik destek programından yararlanamazlar.

 • 02 Şubat 2013 tarihinde esra çakmak tarafından

  Remzi Bey,
  Kosgeb eğitimimi tamamlamış bulunuyorum sertifikayıda aldım, butik açmayı düşünüyorum mağazayı açınca hibeden yararlanabliyorum ama iş yeri malzemelerinide almam gerekiyor mu hibeyi almam için illa fatura mı lazım hibeden yararlanabilmem için.

  Cevap :

  İş planızı sundunuz ve kosgeb destek kararı aldı diyelim. Bu durumda sizin destek ödemesi talebinde bulunmanız gerekecektir. Destek ödemesi talebi ekinde mutlaka destek istediğiniz kalemlere ait fatura,fatura yerine geçen belge ve ödeme dekontları yer almalıdır. B unların olması için zaten destek istediğiniz ürünleri satın almanız gerekmektedir. Faturalı olarak alınmayan ve banka kanalıyla ödemesi gerçekleştirilmeyen ürünler için destek kararı olsa bile destek ödemesi alamazsınız.

 • 04 Şubat 2013 tarihinde serkan öztürk tarafından

  merhaba ben bi dükkan buldum işlek biyerde kirası 3500 lira deniliyor ben burayı yapacağım iş ile ilgili ekipmanlar alıcam acaba krediden faydalabiliyormuyum ne yapmam gerekli ilk etapta.

  cevap :

  İş fikriniz desteklenen sektörler içerisinde yer alıyorsa destek alabilirsiniz. Desteklerden nasıl yararlanacağınız hususunda aşağıdaki linkleri incelemenizi rica ederim.

  Saygılarımla…

  http://www.kosgebdestekleri.org/girisimcilik-desteginden-yararlanmak-icin-nasil-bir-yol-izlemek-gerek/

  http://www.kosgebdestekleri.org/girsimcilik-destek-programinindan-nasil-faydalanabilirim/

 • 05 Şubat 2013 tarihinde bahar bulut tarafından

  Remzi Bey;
  İsteğe bağlı sigortalı olmamın iş yeri açıp kosgeb desteğini almama bir manisi var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevap :

  Böyle bir durumda iş yerinizi açtığınızda bağkurlu olursunuz ve destekten yararlanabilirsiniz.

 • 08 Şubat 2013 tarihinde can çınar tarafından

  Remzi bey iyi günler. Ben kamuda kadrolu çalışan bir işçiyim kosgeb eğitim kurslarına katılmam mümkün heralde dimi. Ayrıca ileride sertifika aldıktan sonra bir işyeri açmak istediğimde kamuda çalışan olmamın hibe ve destek kredileri almamda bi eksisi olurmu
  saygılarımla…

  Cevap :

  Sertifika almanız için bir engel bulunmamakta. Meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği eğitimlere kursiyer olarak kabul edilebilirsiniz. Fakat işkurun düzenlediği uygulamalı girişimcilik eğitimine kati şekilde kabul edilmeyeceğinizi bilmenizi isterim. Diyelim ki sertifikayı aldınız kamu göreviniz devam ettiği müddet içerisinde kesinlikle bu destekten yararlanamazsınız. Bunun sebebi ise kamu çalışanı iken bir işletme açabilseniz bile o işletme için imza yetkisine sahip olamayacağınızdır. İmza yetkilisi olamadığınızdan kosgeb sizin sertifikanızla açılmış işletmeye destek veremez.

 • 13 Şubat 2013 tarihinde can çınar tarafından

  Öncelikle teşekkürler ilginiz için ama aklımın takıldığı bi nokta var Açtığım işyerinde nasıl imza yetkisine sahip olmayacağım ben daha önce işyeride açtım kamuda çalışırken iş yerinde işcide çalıştı ama imza yetkisi nedir onu anlamadım?

 • 17 Şubat 2013 tarihinde Ekin Yılmaz tarafından

  Remzi bey merhaba.ben 0 ve ikinci el kitap ve plak satan bir dükkan açmak istiyorum,eğitim kurslarını bitirdikten sonra bu alanda destek alabilirmiyim acaba? cevap verirseniz çok sevinirim.

  Cevap :

  Merhabalar,

  Belirttiğiniz iş fikrinin faaliyet kodu 47.61.01 yani belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda kitap perakende ticaretidir ve desteklenen sektörler içerisindedir. Uygulamalı girişimcilik eğitimi tamamlayarak belirttiğiniz iş fikri ile destek alabilirsiniz.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 19 Şubat 2013 tarihinde ADEM YILMAZ tarafından

  remzı bey ıyı gunler ben kucuk bır gıyım dukkanı işletıyorum basıt usulde kosgebten aradılar bızden yararlanabılırsınız sartlarınız uygun dedıler ben dukkanımı buyutmek ıstıyorum form ıstedım gonderdıler daha gondermedım 10000 tl ile 300000tl arası kullanabılırmısım aldıgım kredının %50 hıbeymıs %50 sınıde gerı odemelı ıkı yıl sonra 36 ay vadeylede odeyebılırmısım benden vergı levhasını ve esnaf odasına kayıt belgesı ıstedıler baska bısey gerekmıyo dedıler kursa katılmam gerekıyomu krdı onaylanırsa nakıtmı verılıyor yoksa ıs yerını ben buyuttukten sonramı verıyorlar ortalama 100000tl para gıdıyor bu kredıyı alabılırmıyım benı gecıs caplı bılgılendırırsenız sevınırım saygılarımla.

  Cevap :

  Adem bey merhaba,

  Lütfen bu tarz umut tacirlerine güvenmeyin, kosgebin bu şekilde desteği kesinlikle bulunmamaktadır. Muhtemelen sizden dosya parası veya başka bir ad altında parada talep etmişlerdir. 4441567 numaralı telefonu yani KOSGEB çağrı merkezini arayarak veya bulunduğunuz ildeki kosgeb hizmet merkezi müdürlüğünü arayarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu kişilere kesinlikle itibar etmeyiniz.

  Saygılarımla…

  Mustafa Remzi SOLAK

 • 19 Şubat 2013 tarihinde ADEM YILMAZ tarafından

  remzı bey kosgeb yenı ısyerıme alacagım gıyım malzemelerını karsılıyormu odemesını karsılıyormu yoksa sadece raf manken su tlf net elaman ucretlerınımı karsılıyo saygılarımla.

  Cevap :

  Merhabalar,
  Ticaretini yapacağınız ürünler desteklenmemektedir. Resmi kuruluş giderleri ile makine ekipman büro mobilya donanım yazılım ve kira,personel,elektirik,su,iletişim gibi işletme giderleri desteklenmektedir.

 • 27 Şubat 2013 tarihinde veysi tarafından

  mmerhabalar,
  Remzi bey cevaplarınızı okudum herkese çok güzel ve açıklayacı cevap vermişsiniz inci hanımın dediği gibi biz bu iş çok farklı anlamışız belgeyi al krediyi anlamında girişicilik kursuna katıldım belgemi aldım şimdi araştırıyorum hiçte kolay değil bende ekmek fırını açmak istiyorum araştırdım yaklaşik 100-150bin civarı bır masrafı var kosgeb bunun ne kadarını karşilar.

  Cevap :
  Uygun görülen maliyetlere endeksli olarak faturala ve ödeme belgeli harcamalarınız için 15.000 TL’ye kadar kuruluş dönemi makine ekipman ofis büro donanım desteği (hibe), sadece makine ekipman için banka teminat mektubu vermek koşulu ile 70.000 TL’ye kadar geri ödemeli sabit yatırım desteği (sıfır faizli kredi olarak bilinen destek), en fazla 3.000 TL’ye kadar kuruluş dönemi desteği (resmi işlemler için yapılan harcamalar) ve yine en fala 12.000 TL’ye kadar 24 ay içerisinde kullanabileceğiniz işletme giderleri desteği (kira , personel,su elektrik,iletişim gibi) olmak üzere 100.000 TL ye kadar destek sağlanabilir. Fakat tüm bu belirttiğim rakamların en üst sınırlar olduğunu destek miktarınızın uygun bulunan harcamalarınızın bulunduğunuz ile göre belirli oranda size destek ödemesi olarak geri ödenmesi şeklinde olacağı ve burada harcadığınız rakamlara göre destek ödemesi miktarının değişebileceğini göz önünde bulundurmanızı öneririm.

 • 28 Şubat 2013 tarihinde mubis gün tarafından

  Çok teşekkürler, yani ben eleman çalıştırmasam tek başına çalışsam dahi 12.000tl yi alma hakkına sahibim doğrudur değilmi? Eleman çalıştırma zorunluluğum yok yani? Çünkü en azından zor süreci atlatana dek tek başıma çalışıp 30bin hibeyi alarak işletmemi n zor sürecini atlatmak? Yine emin olmak adına 12.000 Tl desteği hak etmek için eleman çalıştırma zorunluluğum yok değilmi hibeyi almak için?

  Yardımlarınız için çok çok teşekkür ederim.. Allah razı olsun

  Cevap :

  Mubis bey içiniz gerçekten rahat olsun, 12.000 TL’lik işletme giderleri desteğini dilediğiniz gibi size daha önce aktardığım kalemler için kullanabilirsiniz. Size daha evvel belirttiğim harcama kalemleri içerisinde kalmak kaydıyla 12.000 TL’lik desteği istediğiniz şekilde 24 ay süresince kullanabilirsiniz. Personel çalıştırmamanız diğer işletme giderlerinden yararlanmanıza kesinlikle engel teşkil etmez, yada kısmen faydalanamamanızada engel teşkil etmez. Bir örnek verecek olursam diyelim ki yıllık 5.000 TL elektrik ve su, 5.000 TL ısınma için doğalgaz , 1.200 TL işletme gideriniz ve 8.000 TL kira gideriniz olsun. Toplam da bu rakamlar yıllık 19.200 TL yapar ve dikkat ederseniz personel gideri içermemektedir. Bu harcamaların %60 destek oranı olan bölgede olduğunuz varsayarsak 19.200 * 0,6 = 11.520 TL sini ilk yıl için kullanırsınız ve kalan 480 tl yide ikinci yılın ilk ayında ortaya çıkacak işletme giderleriniz için kullanabilirsiniz. Burda dikkat edilmesi gereken husus işletme giderlerinin hangi harcamaları kapsadığı ve en fazla 24 ay süre ile 12.000 TL max. Destek kullanılabildiğidir. Eğer 24 ay içerisinde 12.000 destek oranında uygun işletme gideri harcaması yapamazsanız 12.000 TL’den kullanamadığınız limiti 3, yıla sarkıtamayacağınız ve geri kalan limitin kullanılamayacağıdır. İşletme giderlerinden her hangi birinin veya bir kaçının hiç meydana gelmemesi veya gelse bile sizin tarafınızdan belgelendirilip kosgebe sunulamaması diğer işletme giderleri kalemleri için destek alamayacağınız anlamına gelmez. Bu kısım tamamen işletmenin kendine has yapısına göre destek limitleri içerisinde ve 24 aylık azami destek süresi içerisinde uyarlanabilen bir uygulamadır.

 • 22 Mart 2013 tarihinde kubilay terzi tarafından

  merhaba şarküteri dükkanı açmak istiyorum,ayrıca bide fast food dükkanı,yani iki tane bu iki iş yeri için kosgeb desteği varmıdır,varsa nasıl bir yol izlemeliyim.teşekkür ederim.

  Cevap : Belirttiğiniz her iki iş fikride desteklenen iş fikirleridir. Aynı anda ikisine birden destek alamazsınız ancak bir tanesine destek alabilirsiniz. Nasıl bir yol izleyeceğinizi öğrenmek için lütfen sitemizde yer alan yazıları inceleyiniz.

 • 24 Mart 2013 tarihinde cemil altun tarafından

  Meraba ben girisimcilik kursundan sertifikami aldim mobilya kapi uzerine bir atolye acmak istiyorum ama makina tecizat alicam ama tutari 100.bin tl gibi ben bununla ilgili destegi nasil alabilirim destek neker olur teminat gerekirmi tesekkurler.

  Cevap : 100.000 TL makine maliyetinin bulunduğunuz ilin destek oranına göre 60 bin veya 70 bin TL’sini destek ödemesi olarak alabilirsiniz. Bu miktarın 15.000 tl si hibe (geri ödemesiz) geri kalan banka teminat mektubu karşılığı 0 faizli kredi yani geri ödemeli destek olacaktır. Belirttiğim gibi teminat gereklidir ve tek teminat yöntemi bankadan alınan teminat mektubudur.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :
  Reklam 2 Alanı
  Facebook Twitter Friendfeed Buzz Rss
  kosgeb
  Google+